AKAR-GÜL İLİŞKİSİNİ ORTAYA ÇIKARAN TUĞAMİRAL ERTÜRK'TEN CANLI YAYINDA ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Dün akşam Merdan Yanardağ'ın sunumuyla ekrana gelen 5.Boyut'un konuğu, Hulusi Akar sır gibi saklanan ilişkilerini açıklamasıyla gündeme gelen emekli Tuğamiral Türker Ertürk'tü. Ertürk, kontrollü darbe tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akar-Gül ilişkisini ortaya çıkaran Tuğamiral Ertürk'ten canlı yayında çarpıcı açıklamalar

06 Mayıs 2017 Cumartesi 01:30

ABC Haber Merkezi

Dün akşam Tele1 ekranlarına gelen 5.Boyut programının konuğu emekli Tuğamiral Türker Ertürk'tü. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ilişkisini gündeme getiren Türker Ertürk, Tele1 ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'a önemli açıklamalar yaptı...

Ertürk, Hulusi Akar'la ilgili önemli iddiaları sıralarken 'Kontrollü darbe' tartışmalarına ilişkin de çarpıcı tespitlerde bulundu. Yanardağ'ın "Eğer Şükrü Karatepe bu fotoğrafları sızdırdıysa Hulusi Akar tasfiye edilecektir, İlker Başbuğ gibi emekli edilerek. Başbuğ'un başına gelen onun da başına gelebilir" demesi üzerine "Ben de onu bekliyorum" diyen Ertürk, Akar'ın tutuklanma ihtimalini de beklemediğini ekledi.

'11 EYLÜL ABD İÇİN BAHANEYDİ'
15 Temmuz'la ilgili ciddi şüpheleri bulunduğunu belirten Ertürk, "Evet, bu darbenin arkasında Cemaat var. Bu darbenin arkasında bir şekilde emperyalizmin tasvip etmesi var. Ama darbeyi erkene çekmişler. Niye? Çünkü fark edildiklerini fark etmişler" dedi. Bu kurguyu nasıl anladığını da aktaran Ertürk, şu ifadeleri kullandı:

"11 Eylül saldırısının arkasında esasında El Kaide vardı. Burada şüphe yok. Ama El Kaide'nin böyle bir saldırı yapacağını CIA fark etti. Öyle bir kurgu yaptılar ki El Kaide'nin önünü açtılar. El Kaide'nin bunu başarmasını sağladılar. Niçin? Sonrasında yapılacaklar için... Yine ben o tarihlerde Londra'daydım. New York'a, Washington'a saldırılar yapıldıktan bir ay sonra Afganistan'a müdahale edildi. Oradaki toplantılara katıldığım için de biliyorum, önceden hazırlık vardı. 11 Eylül olmasaydı, Afganistan'a, Irak'a, Körfez'e bu kadar kolay yerleşemezlerdi. Suriye'ye, Libya'ya bu kadar kolay müdahale edemezlerdi. 11 Eylül neydi onlar için; bir bahaneydi..."

'ERDOĞAN'A GÜNAYDIN DERLER'
Ertürk, "Cemaati telin etmek için, Fethullah Gülen'e karşı eylem koymak için ben Pensilvanya'ya gittim. Onun çiftliğinin önünde konuşma yaptım" derken, "15 Temmuz'dan sonra Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bir konuşma yapmıştı 'Gülen dünya barışı için bir tehdittir' diye. Günaydın derler. Biz bunu Pensilvanya'da anlattık. Hatta bunların darbe hazırlığında olduklarını, Humeyni gibi Türkiye'ye gelmeye çalıştıklarını söyledik. Bunu bir tek ben mi fark ettim, hayır. Devletin içindeki aklı başında insanlar da fark ediyordu. Demem o ki, bunlar darbenin yapılacağını anladılar ve darbenin önünü kontrollü olarak açtılar" diye konuştu.

'CUMHURBAŞKANIYLA, BAŞBAKANIYLA DEVLETİN ÜSTÜNE ÇÖKTÜLER'
AKP'nin OHAL'le mıntıka temizliği yaptığını; muhalifleri temizlediğini, kurumları yeniden tasarladığını söyleyen Ertürk, "Referandumu da konuşacaksak, Türk halkı sınıfı geçmiştir. Halk 'hayır' dedi. Biz irademizi sandığa hayır olarak koyduk, oradan hokus pokusla bir şekilde evet çıkardılar. Nasıl, devletin gücünü kullanarak. Cumhurbaşkanıyla, başbakanıyla, valilerle, kaymakamlarla devletin üstüne çöktüler. Bunu OHAL'le, KHK'larla yaptılar. Peki bu imkanı onlara 15 Temmuz vermedi mi?" dedi.

'SAVCILAR ÇÖZÜYORDU, ÇÖZMELERİ İSTENMEDİ'
Önemli kişilerin hala sorgulanmadığını belirten Ertürk, "Çünkü darbeyi çözmek istemiyorlar. Hatta Erdoğan ne dedi biliyor musunuz; 'Farklı yerlere gitmeye başladılar.' Bu ne demek? Esasında savcılar olayı çözüyorlardı ama çözmeleri istenmedi. Kimin komisyon başkanı olduğunu biliyorsunuz. Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek Ergenekon-Balyoz'un televizyon televizyon gezen tetikçilerinden biriydi" dedi.

"İzleyicilerimiz Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı hesap verir mi diye düşünmesin. Bakın, demokratik rejimlerde herkes hesap verir" diyen Ertürk, "Hesap verilseydi her şey ortaya çıkardı. Artık 2017'deyiz, darbenin üzerinden çok geçti. Diyorum ki, bu darbe kontrollüdür. Niçin? Sonrası için; rejim değişikliği için, muhalifleri sindirmek için" ifadelerini kullandı.

'YANARDAĞ VE ERTÜRK, ERDOĞAN'LA AYNI LİSTEDE'
Programda ilginç diyaloglar da yaşandı. Merdan Yanardağ, 15 Temmuz sonrası darbecilerin oluşturduğu iddia edilen 240 kişilik 'tutuklanacaklar listesi'nde 56'ncı sırasında olduğunu hatırlatarak, "Darbeciler başarılı olsalardı bizi kurşuna dizeceklerdi" deyince Türker Ertürk, "Merdan Bey, biz sizinle oradan da tanışıyoruz. Aynı listedeyiz" dedi ve güldü. Yanardağ, "Siz kaçıncı sıradasınız" diye sorunca Ertürk, "Ben 12'nci Bayağı yukarıdayım" dedi. Merdan Yanardağ da bunun üzerine, gülerek "Sayın Erdoğan'la da ilk kez aynı listedeyiz. Erdoğan da birinci sırada" dedi.

İşte programın o bölümü:


Akar-Gül ilişkisini ortaya çıkaran Tuğamiral... paylaşan: abcgazetesi

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.