'BABAM BENİ DÖVÜYOR DİYE KOMŞUYA ŞİKAYET EDİLMEZ'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Demirtaş'ın Atina'ya yapacağı ziyareti eleştirirken ilginç bir benzetme yaparak AKP'nin 'ileri demokrasi' anlayışını bir kez daha gösterdi.

'Babam beni dövüyor diye komşuya şikayet edilmez'

15 Şubat 2016 Pazartesi 20:21

ABC Gazetesi/HABER-YORUM- AKP içinde 'En demokrat' isimlerden biri olduğu iddia edilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Baban seni dövüyorsa gidip komşuya şikayet edilmez" diyerek hem Kürt meselesi konusundaki yaklaşımını hem de demokrasi konusunda sahip olduğu ilkel bakış açısını ifşa etti.

Havuz kanalı A Haber'de Murat Akgün'ün sorularını cevaplayan Numan Kurtulmuş, Akgün'ün "Selahattin Demirtaş'ın son dönemdeki yurt dışı ziyaretleri hakkında ne diyeceksiniz? Şimdi de Yunanistan'a gidecek" şeklindeki sipariş sorusu üzerine "Her siyasi parti ve lideri istediği ülkede istediği gibi diplomatik görüşmeler yapabilir" diyerek 'öğrenilmiş' cevabı verdi. 

Ancak ilerleyen cümleler, AKP'nin ve Kurtulmuş'un demokrasi anlayışını da açıkça ortaya koydu.

Numan Kurtulmuş, Demirtaş'ın ziyaretleri ile ilgili olarak "Neredeyse Türkiye ile kimin problemi varsa Sayın Demirtaş'ın oralaraa gitmesi manidardır" dedi. Ancak, AKP hükümetinin izlediği politikalar nedeniyle Suudi Arabistan ve Katar dışında sorun yaşanmayan ülke kalmadığı gibi, Erdoğan'ın Güney Amerika ziyareti sırasında Ekvador Milletvekili darp edilerek Latin Amerika'da bile 'Türkiye ile sorunlu ülke' yaratılmış oldu. 

"BABA DAYAĞI" BENZETMESİ

Demirtaş'ın yurt dışı ziyaretlerinde AKP hükümetinin uygulamalarını 'şikayet' ettiğini savunan Kurtulmuş, bu şikayetlerin haksız şikayetler olduğunu söyleyemedi ancak, Kürt siyasetinin yıllardır şikayetçi olduğu ve devleti 'ototriter baba' Kürtleri de 'haylaz çocuk' olarak algılayan zihniyeti bir kez daha ortaya koyarak "Evimizi ortak şekilde daha iyi hale getirmek için kim ne söylüyorlsa başımızın üstünde. ama bu evin içinde olan olumsuzlukları başka yerlere şikayet etmek için seferler düzenliyorsa, en hafif tabiriyle büyük ayıp ediyorlar. Ama 'babam beni dövüyor' diye gidip başka bir komşıuya şikayet etmezsiniz." dedi.

Numan Kurtulmuş'un 'babam beni dövüyor diye gidip komşuya şikayet etmezsiniz' diyerek HDP'yi şikayet ederken, öte yandan Suriye'de cihatçı gruplara verilen desteği de "Esad ve rejimin zulmü karşısında kardeşlermizin yardım çağrısına karşı sessiz kalamayız" diyerek savunan bir AKP hükümetinin olduğunu da unutmamak gerekiyor. 

İşte Numan Kurtulmuş'un programdaki diğer açıklamaları:

SURİYE ARTIK BİR TÜRKİYE MESELESİ

Maalesef Suriye'deki olayların gelmiş olduğu boyut, Türkiye'yi çok yoğun mülteci dalgalarının Türkiye'ye girmesi, mülteci krizinin derinleşmesi şeklinde etkiledi.Artık bundan sonraki noktada Suriye'deki gelişmeler özellikle sınırımıza çok yakın olan gelişmeler, Türkiye'nin bir güvenlik meselesi olarak algılanmak durumunda. Bir gün DAEŞ tarafından silah atılıyor, bir gün PYD tarafından Türkiye'nin sınırlarına karşı saldırıda bulunuluyor. Özellikle PYD'nin hakim olduğu bölgelerdeki gelişmeler Türkiye'nin içerisindeki terör gruplarına da ciddi bir şekilde güç veriyor.

TÜRKİYE'Yİ MACERAYA ATMAYIZ

Öncelikle Türkiye bölgede özellikle bir kara harekatının olması konusunda oldukça hassastır. Gerçekten Suriye'deki denklem karışık bir hale geldi. Burada Türkiye'yi maceraya atacak bir adımın içerisinde olmayı asla düşünmeyiz. Ama sonuç itibarı ile Türkiye kendi ulusal güvenliği bakımından da büyük bir teyakkuz durumunda olmalıdır. Kendisini tehdit eden unsurlara karşı hangi tedbirleri alacaksa bu tedbirleri alarak hazır vaziyette beklemek durumundadır. Bu Türkiye'nin kara operasyonu yapacağı anlamına gelmez. Allah muhafaza oradan Türkiye'nin sınırlarına, Türkiye'nin egemenliğine karşı yapılacak bir saldırıya da gerektiği şekilde de anında cevabını vermek durumundadır.

SAVAŞÇILIK OYUNU OYNANAMAZ

Amerikalılar, Ruslar diğer güçler hepsi aklını başına almak durumundadır. Bir masa üzerinde oyun oynar gibi Ortadoğu coğrafyasında savaşçılık oyunu oynanmaz. Eğer Ortadoğu coğrafyasında herhangi bir şekilde savaşçılık oyunu oynarsanız bunun akıbetinin nereye varacağını bilemezsiniz. Önümüzdeki dönemi etkileyecek en önemli hassas noktalardan birisi, Doğu Akdeniz'de kim hakim olacak savaşının da başlangıcı olabilir.

DAEŞ VE PYD İLE SONUÇ ALAMAZLAR

PYD'yi kullanarak, DAEŞ'i kullanarak, başka bir örgütü kullanarak sonuç alacağını düşünür ve buraya müdahale ederse en büyük zararı da kendisi görür.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.