BU KİTAPTAKİ ÜTOPYADA ÖRNEK KANAL TELE1

Genç yazar Nihan Ertem'in ilginç bir tarzla kaleme aldığı kitabı Mozaik, kitabevlerindeki yerini almaya başladı.

Bu kitaptaki ütopyada örnek kanal TELE1

19 Haziran 2017 Pazartesi 18:39

"Vatana ve millete hayırlı olsun" temennisini seçimden önce ve sonra o kadar çok duymuştum ki! Tüm siyasilerden ve çoğu vatandaştan duyduğum o temenni cümlesi bir süre kulağımda çınladı. O çınlamanın durmasını beklerken aklıma gelen önemli bir soruyu yönelttim kendisine. O tevekküle girmiş havasını dağıtıp biraz kendine getirmem gerekiyordu onu belki de.

“Peki, seçim sonuçları her zaman vatan ve milletin hayrına mı gerçekleşir?”

Selami Başkan hiç beklemediği bir soruyla karşılaşmış gibiydi. Afallamasını fırsat bilerek aslında aynı anlama gelen o soruyu başka bir şekilde sordum.

"Daha doğrusu millet her zaman hayrına mı karar verir?"

Bu ilginç diyalog, yeni çıkan kitaplar arasında yer alan MOZAİK’te geçiyor. Araştırma ve inceleme sonucunda oluşturulan ve dört bölüme ayrılmış olan kitapta geçen bu diyalog, "Trajikomik" adlı bölüme ait. Bu alıntıdan da anlayacağınız gibi kitap, ülke siyasi hayatının ve özellikle seçim dönemlerinin yaşanmışlıklarını içeriyor.

BU ÜTOPYANIN KANALI TELE1
İlk üç bölüm anıların hikaye şeklinde yazılmasından ibaret olan Mozaik'in son bölümü olan "Ütopik" de, geleceğe umut dolu bir yelpaze açılıyor. Düşlenen Türkiye profili bu bölümde tasvir ediliyor. Geleceğin Türkiye’sinde olması gereken soyut ve somut simgelerin anlatıldığı bölümde, örnek televizyon kanalı olarak da TELE1 gösteriliyor. 

Genç yazar Nihan Ertem’in kitabı yazarken kaynak olarak başvurduğu isimlerden biri olan CHP Manisa eski Milletvekili Şahin Mengü, MOZAİK’i okuduktan sonra kitapla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

"Nihan Ertem, bizlerin yapması gerekip de yapmadığımız bir şeyi yapmış. Olayları yaşayanlarla konuşup doğruları kağıda döküp bir döneme ışık tutarken, asıl önemlisi yarın o günleri araştıracak tarihçilere kaynak bırakmış. Gelecekle ilgili tasvir de çok hoş olmuş. O nedenle Mozaik’in okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eline sağlık Nihan."

İzmirli Gazeteci Nihan Ertem’in kaleme aldığı MOZAİK, geçtiğimiz Mayıs ayında baskıya girmiş olup ay başında Siyah Beyaz Yayınları’ndan çıktı ve ülke genelindeki kitabevlerine dağıtımı yapılmaya başladı.

ekran-resmi-2017-06-19-18.46.36.png

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.