CAM FİLMİ İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI

Avukat Cevat Kazma; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 21.10.2017 tarihinde yayınladığı yeni yönetmelikle yasaklanan cam film uygulamasının durdurulması için dava açtı.

Cam filmi için yürütmeyi durdurma davası

06 Aralık 2017 Çarşamba 17:10

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl 26.10.2016 tarihinde yayınladığı yönetmelikle cam filmi uygulaması mayıs ayında serbest hale gelmiş, 21.10.2017 tarihinde yayınladığı yeni yönetmelikle de tekrar yasaklanmıştı. Yönetmeliğin iptal edilme gerekçesi olarak İçişleri Bakanlığı’nın “güvenlik” uyarısı verilmişti.


SÜRÜCÜLERİ ZOR DURUMDA BIRAKTI
Avukat Cevat Kazma, cam filminin serbest bırakılması için çıkarılan yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girdiğini fakat getirilen yasağın ansızın uygulanmaya başlandığını belirtti. Cevat Kazma“Cam filmlerinin sökülmesi için zaman tanınmaması ve trafik ekiplerince 206TL ceza kesilmesi sürücüleri zor duruma düşürdü” , diyerek hukuk dışı kesilen cezaların kamu yararı ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekti.


KANUN MADDESİ HATALI YORUMLANDI
Cam filmi nedeniyle kesilen tüm cezaların 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesi uyarınca kesildiğini söyleyen Kazma, kanun maddesinin hatalı yorumlandığını belirtti.


Avukat ,“İlgili kanunda sürücünün görüşünü engelleyecek aksesuarlar yasaktır ibaresi bulunuyor. Ancak trafik ekipleri sürücü görünmediği için ceza kesiyor. Para cezası uygulayan memurun araç içine girerek filmli camların sürücü görüşünü engellediğini kontrol etmesi gerekir. Özetle kanundaki görüş kavramı yanlış yorumlanıyor.”  deyip Danıştay'a yaptığı başvuruda cam filminin taciz ve sağlık açısından getirdiği faydalara değindi.


'GÜVENLİK UYARISI YERSİZ'
İçişleri Bakanlığı’nın “güvenlik” uyarısı hakkında ise “Kolluk kuvvetlerinin yetkileri çerçevesinde herhangi bir aracı durdurma, arama yetkisi bulunuyor. Dolayısıyla bu gerekçe yersizdir”  açıklamasında bulundu.
Yasak devam etse de devlet araçlarındaki cam filmlerin kalacağına dikkat çekip bunun daha ciddi bir güvenlik açığına sebep olacağını belirtti. “Devletin istihbarat, güvenlik ve idari anlamda kullandığı birçok sivil araç ifşa olacaktır. Bu durum hiç şüphesiz terör ve şiddet olayları ile karşılaşan ülkemizin memurlarının hayatlarını tehlikeye sokabilir” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.