ERDOĞAN, LEYLA ZANA'YLA GÖRÜŞMEK İÇİN ŞARTINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinden randevu talep eden Leyla Zana'yla görüşmek için şartını açıkladı.

Erdoğan, Leyla Zana'yla görüşmek için şartını açıkladı

29 Ocak 2016 Cuma 14:14

İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cenevre'de Suriye'nin geleceğinin konuşulacağı görüşmelere ilişkin olarak, "Umarım sağlık bir sonuç alınır" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Biliyorsunuz muhalifler son anda Cenevre görüşmelerine katılmaktan vazgeçti. Esed güçlerinin ve Rusya'nın bombalaması muhaliflerde tepki oluşturuyor. Ilımlı muhalifler son anda katılmama kararı aldılar biliyorsunuz. Buna gerekçe olarak verilen  bazı sözlerin yerine getirilmeyişidir. Özellikle Rusya'nın Suriye'de muhaliflerin bulunduğu bölgeleri bombalaması olumsuz etkiliyor. Bu ateşkes sağlansın ki biz bu görüşmelere katılalım diyorlar. Umarım Cenevre'de sağlıklı bir sonuç ortaya çıkar.

‘AMBULANSLARIN GÜVENLİK BÖLGESİNE GİRMESİ SÖZ KONUSU OLMAZ’

Bunların hepsi yalan. Orada sürekli ambulans var. 5-6 ambulans bekletiliyor. Yaralını al ambulans bulunan bölgeye getir denmesine rağmen bunları yapmıyorlar. Ambulansların güvenlik bölgesine girmesi söz konusu olamaz.

‘BİRİLERİ AÇLIK GREVİ YAPIYOR’

Kendilerine göre orada bir üstünlük temin etmek istiyorlar. Oradaki yetkili arkadaşlar da buna önlem alıyorlar. Açlık grevi de yapabilirler, şunu da yapabilirler. Bunların yeri parlamentodur. Bunlar şu anda terör örgütüne uşaklık yapıyorlar. Birileri açlık grevi yapıyor. Ama bakıyorsunuz bunların eş başkanları tatilde geziyor. Adalarda bisiklet turları yapanların görüntüleri var."

ÖNCE YEMİN ETMESİ LAZIM

Erdoğan Leyla Zana’nın milletvekili yemini etmediği sürece görüşmenin olmayacağını açıkladı ve şöyle konuştu:
"Önce şunu söyleyeyim, burada birinci derecede bir defa yeminini yapması lazım. Parlamentoda yemini yapmadıktan sonra zaten böyle bir kabul söz konusu olmaz. Ancak geçenlerde -yanındaki danışmanı ya da özel kalemi bilemiyorum-, özel kalemimi arayarak söylediği bazı şeyler var, yani eğer kendisi görüşmelerini bu başlıklar altında düşünüyorsa zaten gelmesine de gerek yok."

GEÇEN HAFTA AYNI SORUYA CEVAP VERMİŞTİ

Erdoğan geçtiğimiz hafta Cuma namazı sonrasında da gazetecilerin aynı konu hakkındaki sorularını cevaplamış ve “Böyle bir talebi oldu. Dün Beştepe sofrasında bunu da arkadaşlarımızla paylaştık. Şu anda arkadaşlarımıza da bu konuyla ilgili bir değerlendirelim dedim. Bu değerlendirme neticesinde, yani kanaatim kabulden yanadır. Kabul edip kendisiyle görüşebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.