ERDOĞAN TALİMAT VERDİ, ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ FAİZLERİNİ İNDİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "faizi indirin" çağrısının ardından bankalar harekete geçiyor. Ziraat Bankası değişik vadelerdeki konut kredisi faiz oranlarını indirdi.

Erdoğan talimat verdi, Ziraat Bankası konut kredisi faizlerini indirdi

10 Ağustos 2016 Çarşamba 11:48

Konut kredisinde faiz oranları düşmeye başladı.

Ziraat Bankası'ndan yapılan basın açıklamasında değişik vadelerdeki konut kredisifaiz oranlarının indirildiği açıklandı. Banka konut kredisi faizlerini bugünden itibaren geçerli olmak üzere en kısa vadede aylık yüzde 0.82'ye indirdi.

Açıklamada, "Ziraat Bankası, konut kredisi faiz oranlarını 10.08.2016 tarihinden geçerli olmak üzere indirmiş olup yeni faiz oranları aşağıda sunulmuştur." ifadesi yer aldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, konut kredisi faiz oranları, bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1-24 ay vadelerde yüzde 0.82'ye, 25-60 ay vadelerde yüzde 0.90'a ve 61-120 ay vadelerde de yüzde 0.95'e çekildi. 

ERDOĞAN "İNDİRİN" ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta bankalara konut kredisi faiz oranlarını yüzde 9'a doğru çekmeleri konusunda kamu ve özel bankalara çağrıda bulunmuş, ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bu çağrıyı büyük bankaların yöneticileri ile konuşup değerlendireceklerini söylemişti.

BAKAN TÜFENKCİ: FAİZLERİN DÜŞMESİNDEN YANAYIZ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, konut kredilerindeki düşüşten Ziraat Bankası'nın bir zararı olmayacağını belirtti. "Konut kredilerinin ucuzlamasını destekliyoruz. Faizlerin düşmesinden yanayız" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kredi kartlarında taksit ile ilgili düzenlemeye yönelik kararın 20 gün içerisinde alınacağını söyledi.

Tüfenkci, Ağustos ayına ait ilk verilerin ihracat ve ithalatta büyük bir değişiklik olmadığını gösterdiğini söylerken, Ağustos'un ilk haftasında ihracatın geçtiğimiz yıl seviyesine paralel seyrettiğini belirtti.

Tüfenkci, hükümetin kredi kartlarında taksit sayısını artırmaya yönelik genel bir eğiliminin olduğunu belirtirken, bu konuyla ilgili kararın 20 gün içerisinde alınabileceğini söyledi ve bankacılıkla ilgili yeni düzenlemelerin cari açığa büyük bir etkisinin olmayacağını belirtti.

Tüfenkci, kredi faizlerinde düşüşten yana olduklarını belirterek, hükümetin bankaların daha düşük faiz oranlarıyla çalışmasını beklediğini söyledi.

Tüfenkci, Rusya krizinin Türkiye'nin ihracatı üzerinde yaklaşık 1 milyar dolar etkisi olduğunu ancak Rusya ile normalleşmenin ardından Rusya'ya yeni ihracat ürünlerinin gidebileceğini ve Rusya ile imtiyazlı gümrük düzenlemelerinin yeniden gündeme geleceğini söyledi.

Tüfenkci, tüketici kredilerinde vadenin 48 aya uzatılmasının normal olduğunu ve bu önlemlerin "kontrollü" ilerlediğini söylerken, cari açığın bulunduğumuz noktada yönetilebilir olduğunu belirtti.

Tüfenkci, konut kredilerindeki düşüşten Ziraat Bankası'nın bir zararı olmayacağını belirtti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.