ERTÜRK AKŞUN’DAN AŞKIN VE DOSTLUĞUN ROMANI; “VE KIZIN ADI GECE”

Ertürk Akşun’un, edebiyat dünyasına armağan ettiği dördüncü kitabı “Ve Kızın Adı Gece" bu kış günlerinde yüreğinizi ısıtacak.

Ertürk Akşun’dan aşkın ve dostluğun romanı; “Ve Kızın Adı Gece”

30 Ocak 2018 Salı 19:03

Sevim Cebeci

Destek Yayınları’ndan yayımlanan roman, yakın tarihimiz 90’lara ışık tutarken geçmiş devrimci hareketlere de göndermeler yapıyor.

Roman kahramanı Doruk, kişisel tarihi esrarengiz Tarık ile karşılaşmasıyla Tarık’ın gizli geçmişi aydınlanırken büyük bir aşkın da tanığı olacaktır.

Doruk, günümüz dünyasının tipik bir kaybetmiş adamıdır. İşini, sevgilisini yitirmiş, yaşamda tutunacak bir şeyi kalmadığına inanan, bu yüzden de intihar etmeyi düşünen bir gençtir. Ancak gerçekten kaybettiği sandığı şeyler kazancı olabilecek midir? Yaşam her zamankinden daha zor ve karmaşık hâl alır. Tarık da hikâyesine başlarken tıpkı Doruk gibi intiharı düşünüyordur. Ancak karşısına çıkan kıza -gece adlı kız- rastlayınca yaşamı birdenbire değişir. O artık yaşamdan korkmayan cesur bir adamdır. Romanda yer alan;

“Bir erkeğe verilebilecek en büyük hediye, zeki, güzel ve cesur bir kadın tarafından sevilmektir.” sözü Tarık’ın yaşamını belirleyen adeta bir manifestoya dönüşür.

Yaşamak için nedenler hiçbir zaman bitmez. Cesaretin, dürüstlüğün ve insanlığın adıdır aynı zamanda “Gece” adlı kız. Gelecekten umutsuzların romanı değildir “Ve Kızın Adı Gece.”

Roman kurgusu, hikâye içinde hikâye olarak başarılı bir şekilde kurulmuş. İlk hikâye, Doruk ile Tarık’ın tanışıklığının dostluğa dönüşmesi; ikinci hikâye, Tarık’ın geçmişi; ve her iki hikâye sonunda birleşip büyük bir sürprizle sona eriyor. Ünlü sinema yönetmeni Quentin Tarantino’nun filmlerinde kısa anlarla görünmesi gibi yazar Ertürk Akşun’un kendisi de gerçek kimliği ile yani Destek Yayınları Genel Yayın Yönetmeni olarak, romanın sonunda yer alıyor. Akşun’un, roman karakteri Doruk’a verdiği kimi tavsiyeler hem okurlar hem de yazmaya meraklı kimseler için oldukça aydınlatıcı.

“Ve Kızın Adı Gece”, okuru kendi içine dönmesine, günümüz kapitalist değerleri de sorgulamasına yol açıyor. Neden ve nasıl yaşıyoruz sorularından nasıl yaşamalıya kadar yol açan sorular içinde buluyoruz kendimizi. Yaşamı değiştirmek için önce kendini değiştirenlerin romanı “Ve Kızın Adı Gece”.

Şiirsel anlatımı ve ayrıntılı betimlemeleriyle romanın akıcılığını artırıyor, Akşun. Karakterlerin derinliklerini vurgularken polisiye tadında aksiyon sahneleriyle okuru canlı tutmayı başarıyor yazar.

Elinizden bırakamayacağınız heyecan dolu bir roman, bu kış günlerinde yüreğinizi ısıtacak.

Ertürk Akşun, Ve Kızın Adı Gece, Destek Yayınları, 2018 İstanbul, 272 s.


Kitabı satın almak için;

0001740239001-1-001.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.