FATİH AKIN'DAN IRKÇILIK TEPKİSİ

Akın, "Liberaller beni eleştirince şaşırdım. Kamuoyunda önemli bir karşıtlık yoktu ama bazı liberal gazetelerde filme karşı ırkçılık oldu" dedi.

Fatih Akın'dan ırkçılık tepkisi

31 Ocak 2018 Çarşamba 17:22

‘In The Fade’ (Paramparça) filmiyle Altın Küre Ödülü’nü alan yönetmen Fatih Akın, son filmini Alman toplumunun ırkçılığa bakış açısını yansıtmak için çektiğini, sinemayı eleştiri olarak gördüğünü ifade etti. Sanatın işinin dünyanın gölgelerini göstermek olduğunu düşünen Akın, filmi yapma nedenlerinden birinin piyasadaki ırkçıları belli etmek olduğunu söyledi.

HT Magazin’den Bülent İpek’e konuşan Fatih Akın, Türk eşi ve çocuğu neo Nazi saldırısıyla öldürülen bir kadının kendi adaletini sağlama çabasını anlatan Paramparça filminin ırkçılıkla mücadeleye katkısından ve yeni projelerinden bahsetti. Akın, “Ne kadar Alman’sam o kadar da Türk’üm. Bu konuda bir seçim yapmak zorunda hissetmedim kendimi hiç. Öyle bir meselem yok.” dedi.

HEM YUMRUK ATIYOR HEM DAYAK YİYOR’

Golden Globe tarihinde ödül alan ilk Türk sinemacısınız, neler hissettiniz sorusuna “Beklemiyordum, şaşırdım. Golden Globe’da ödülü verenler sinema yazarları. Onlar filmi olumsuz anlamda çok eleştirmişti. Benim filmim biraz sokak kavgası gibi. Hem yumruk atıyor hem dayak yiyor. Bütün filmler arasında en fazla eleştiri alandı. Favori değildim. Bu yüzden şaşırdım” yanıtını veren yönetmen, Oscar’da ilk dokuzdayken ilk 5’e kalamaması üzerine hayal kırıklığına uğradığını ifade etti.

‘HOLYWOOD FİLMİ GİBİ DEĞİL’

“Golden Globe’u kazanan filmin Oscar’da aday olacağına kesin gözüyle bakılır. Bu istatistiğin dışında kalma nedeniniz Türk olmanız olabilir mi?” sorusuna ise Akın, Türk olmasının etkisinin olup olmadığını bilmediğini, fakat filmin Holywood filmi gibi olmadığını, jürinin sert bulmuş olabileceğini cevabını verdi.

‘GİZLİ IRKÇILIK BEKLEMEZDİM’

Irkçıların eleştirisine maruz kaldınız mı sorusunu, “Onlar hep eleştiriyor zaten, onları önemsemedim de libareller beni eleştirince şaşırdım. Kamuoyunda önemli bir karşıtlık yoktu ama bazı liberal gazetelerde filme karşı ırkçılık oldu. Kahramanın niye Alman olduğunu soranlar, bunları yapanların niye Müslüman olmadığını söyleyenler oldu. Liberal gazetelerden gizli ırkçılık beklemezdim. Filmi yapma nedenim biraz da buydu. Piyasadaki ırkçılık belli olsun istedim.” şeklinde yanıtlayan Akın sinemanın Türkler ile Almanlar arasında köprü olabilecek bir sanat olduğunu belirtti.

‘SANATIN ÜLKELERİ BİRLEŞTİRMESİ LAZIM’

Ödüllü yönetmen, Türkiyedekilerin bu ödülle gurur duymasının kendisini mutlu ve gururlu yapacağını ifade eden Akın,  Benim içimde ikisi de var. Almanya’da doğdum, buranın parasını kazandım, buradaki topluma bir sorumluluğum var. Ama aynı sorumluluğu Türkiye’ye karşı da hissediyorum. Türkiye’de ne olmuş bitmiş her gün takip ediyorum. Ailem, bir sürü arkadaşım Türkiye’de yaşıyor. Duygum hep orada. Ne kadar Alman’sam o kadar da Türk’üm. ‘Türk müyüm Alman mıyım?’ diye sormadım kendime hiç” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.