GAZETECİ EMEÇ 20 GÜNDÜR ZÜRİH HAVALİMANI’NDA BEKLETİLİYOR

Yargılandığı davadan verilen hapis cezası nedeniyle yaptığı iltica başvurusu İsviçre tarafından reddedilen gazeteci Hülya Emeç, 20 gündür Zürih Havaalanı’nda bekletiliyor.

Gazeteci Emeç 20 gündür Zürih Havalimanı’nda bekletiliyor

04 Şubat 2018 Pazar 18:44

Gazetecilik faaliyetleri gerekçe gösterilerek yargılandığı davadan verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan gazeteci Hülya Emeç, 20 gündür Zürih Havalimanı’nda gözaltında. Cezası kesinleştiği için Brezilya üzerinden İsviçre’ye geçerek burada iltica talebinde bulunan Emeç’in iltica talebi, “Brezilya güvenli ülke statüsünde” denilerek reddedildi. 
 
Mültecilik Dairesi'nin verdiği ret kararına avukatları aracılığıyla itiraz eden Emeç, günlerdir Zürih Havaalanı’nda bekletiliyor. Brezilya'ya gönderilmesi durumunda Türkiye’ye iade edilme riski de bulunan Emeç, esasa ilişkin yapılan itiraz başvurusuna halen geri dönüş yapılmadığını söyledi.
 
DUYARLILIK ÇAĞRISI 

 Emeç, kendisiyle ilgilenen avukatın İsviçre’deki makamlara yaptığı yargılama sürecinde İsviçre topraklarına alınması talebinin de reddedildiğini söyledi. Tutulduğu yeri, “Türkiye’deki cezaevlerinin biraz daha modern bir versiyonu” olarak tanımlayan Emeç, şu çağrıda bulundu: “Şu ana kadar ve şu an da dayanışma gösterenlere teşekkür ediyorum. Bir an önce bu sürecin son bulmasını istiyorum. Uzun zamandır ayağım toprağa basmadığı için kapı kollarına dokunamıyorum. Bir tür cezaevi psikolojisi yaşıyorum. Yakın zamanda İsviçre’deki siyasetçi ve gazeteciler tarafından bir imza kampanyası başlatıldı. Duyarlı kesimlere sesime ses olmaları çağrısında bulunuyorum.”Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.