HAFTANIN KİTABI: 'DOKSAN BEŞ TEZ'

Martin Luther'in "Doksan Beş Tez" kitabı editörlerimiz tarafından 'Haftanın Kitabı' olarak öneriliyor.

Haftanın Kitabı: 'Doksan Beş tez'

12 Şubat 2018 Pazartesi 15:54

HAFTANIN KİTABI

 

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular. Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde, Martin Luther'in "Doksan Beş Tez" kitabını seçti.

Martin Luther (1483-1546): Reform'un temellerini atan Alman ilahiyatçı, besteci, rahip ve keşiş. Orta halli bir ailenin çocuğudur. Önce Magdeburg Latin okulunda, daha sonra Erfurt Üniversitesi'nde eğitim aldı. 1511'de doktora derecesi aldı, ilahiyat ve felsefe dersleri verdi. 1515'te Saksonya ve Türingiya bölgesindeki kiliselerden sorumlu piskopos naibi oldu. 1517 yılında endüljansları eleştiren Doksan Beş Tez'ini Albrecht von Brandenburg'a gönderdi.

0001743613002-1.jpg
 
Bu tezler kısa sürede önce Almanya'ya, iki ay gibi kısa bir sürede de Avrupa'ya yayıldı. Yazdığı önemli eserlerle kendi kilisesinin ve Protestanlığın temellerini attı. İncil'i Almancaya çevirdi, genel ibadet törenlerini düzenledi.
 
2017'de 500. yaşını dolduran Reform'un ilk manifestosu Doksan Beş Tez ve Luther'in Albrecht von Brandenburg'a yazdığı mektup Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi'nden.
 
(Martin Luther, Doksan Beş Tez, Çev.; C.Cengiz Çevik, İş Bankası Kültür Yay. / İstanbul 2018, 84 s.)
 
ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim: abcgazetesikitap@gmail.com
 
banner-006-001-003.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.