HAİTİ DEVLET BAŞKANI OXFAM'I KINADI

Haiti Devlet Başkanı, 2011 yılında deprem sonrası bölgede yardım failiyetleri yürüten Oxfam çalışanlarının karıştığı fuhuş skandalını ve suçun üstünün yardım kuruluşu tarafınan kapatılmaya çalışılmasını kınadığını açıkladı.

Haiti Devlet Başkanı Oxfam'ı kınadı

13 Şubat 2018 Salı 13:57

DIŞ HABERLER

Sosyal medyada yaptığı açıklamada başkan Jovenel Moise, “Bu durumun insan onurunun ciddi derecede, ciddi şekilde ihlalidir.”diye konuştu.

BBC news’de yer alan habere göre, Haiti'deki üst düzey bir hükümet kaynağı, ‘Haiti'de faaliyet gösteren dış yardım ajanslarına bir soruşturma başlatılacağını’ doğruladı.

OXFAM NE İLE SUÇLANIYORDU

İngiltere’nin en büyük yardım kuruluşu olan Oxfam, geçen hafta Times’da yanınlanan bir makalede kuruluş adına çalışan üst düzey yetkililerin tasfiyesinin arkasındaki olayı gün yüzüne çıkardı.

Makalede Oxfam, Kuruluşun Haiti Ulusal Direktörü de dahil olmak üzere kıdemli yardım görevlilerinin seks için yerel hayat kadınlarına para ödediğini iddia eden bir 2011 soruşturmanın bulgularını gizlemekle suçladı.

Oxfam, 2010 yılında 200,000'den fazla kişiyi öldüren 7,0 şiddetindeki bir deprem sonrasında ülkede yardım faaliyetleri yürütüyordu.

SUÇ VE SUÇA BULAŞANLARIN TASFİYESİ DOĞRULANDI

Oxfam, cinsel tacizin gerçekleştiğini doğruladı ve bazı personellerin iç soruşturmadan sonra görevden alındı veya istifa ettiğini doğrularken, örtbas iddialarını ise yalanladı. Oxfam'ın genel müdür yardımcısı Penny Lawrence skandalın ortaya çıkmasından sonra istifa etti.

İNGİLİZ HÜKÜMETİNDEN TEHDİD

Olayın tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılmasını isteyen İngiltere hükümeti, Oxfam’ın projelerine fon ayırmama tehdidinde bulundu.

HAİTİ OLAYA NASIL TEPKİ VERDİ?

Konu hakkında pazartesi günü bir açıklama yapan Haiti Devlet Başkanı,”Zayıf durumdaki ihtiyaç sahiplerine sömürmek için doğal bir felaket karşısında insani yardımın bir parçası olarak konumunu kullanan bir cinsel avcıdan daha çirkin ve sahtekâr bir şey yoktur.” dedi.

Ayrıca konu hakkında açıklama yapan bazı Haiti STK’ları, Oxfam'la ilgili sorunların kurumsal olduğunu söyledi.
 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.