HALİL İNALCIK: 'DEMOKRAT PARTİ'NİN DEVRİLMESİ MEŞRUYDU'

Geçtiğimiz yıl vefat eden ve tarihçilerin kutbu olarak anılan Halil İnalcık'ın 27 Mayıs 1960 darbesi döneminde çıkarılan bir yayında Menderes hükümetinin devrilmesinin meşru olduğuna dair ifadeleri ortaya çıktı.

Halil İnalcık: 'Demokrat Parti'nin devrilmesi meşruydu'

29 Mayıs 2017 Pazartesi 14:21

ABC HABER MERKEZİ

Tarihçilerin kutbu olarak ve geçtiğimiz sene vefat eden Halil İnalcık'ın 27 Mayıs darbesininin meşru olduğunu savunan ifadeleri ortaya çıktı.

İnalcık, 1960 yılında Doğuş Matbaası tarafından basılan Hürriyet Yolu kitabında Demokrat Parti hükümetin meşruiyetini kaybettiğini ve dolayısıyla 27 Mayıs'ın meşrulaştığını ileri sürmüştü. Demokrat Parti hükümetinin ülkeyi ciddi bir kutuplaşmaya sürüklediğini ve bunun çözümü için halktan kaçındığını ifade eden İnalcık CHP'ye yapılan baskıların tam bu kapsamda olduğunu vurgulamıştı.

inalcik-3.jpg

kitap_20160926125450_278931_2.jpg

İnalcık'ın seneler sonra çıkan Tarihçilerin Kutbu isimli kitapta 27 Mayıs darbesinden sonra üniversitede jurnallerin başladığını ve eşi Şevkiye İnalcık'ın da 'irticacı' ilan edildiğini anlatan Halil İnalcık darbeyi albayların yaptığını şöyle anlatmıştı: "DP'yi destekleyenler, bürokrasiden gelmeyen insanlardı, yani memur sınıfını temsil etmiyordu. Bürokratlar, maaşlarının enflasyonla değer kaybetmesini istemez, 1957'den itibaren enflasyon başladı. Enflasyon memurların maaşlarını düşürdü, bürokratlar arasında subaylar da var. Tüm bürokratlar böyleydi; ama halk memnundu. 27 Mayıs darbesi, devrimi, ne derseniz deyin, albayların yaptığı bir darbeydi."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.