HOLLANDA DIŞİŞLERİ BAKANI, 'YALAN SÖYLEDİĞİ İÇİN' İSTİFA ETTİ

Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir görüşmede bulunması konusunda yalan söylediğini kabul ederek istifasını verdi.

Hollanda Dışişleri Bakanı, 'yalan söylediği için' istifa etti

13 Şubat 2018 Salı 20:30

Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir görüşmede bulunması konusundayalan söylediğini kabul ederek istifa etti. Ağlayarak milletvekillerine dönük bir konuşma yapan Bakan Zijlstra; "Krala istifasını vermekten başka seçenek görmediğini" dile getirdi.

Hollandalı siyasetçi, Moskova dışındaki bir kır evinde Putin ile bir araya geldiğini öne sürmüştü.Zijlstra bu görüşme sırasında Putin'in "Büyük Rusya" hakkındaki sözlerini bizzat duyduğunu, Rusya Devlet Başkanı'nın Beyaz Rusya, Ukrayna, Baltık ülkeleri ve Kazakistan'ı da kapsayan büyük bir devlet hedeflediğini savunmuştu. Ancak Zijlstra, görüşmeye katılmadığını ama hikayeyi Putin'le görüşen bir başka kişiden duyduğunu açıkladı. Hollandalı bakan, "Bu görüşmeyi ben yapmışım gibi açıklarsam daha etkili olur diye düşündüm. Hem böylece bana bilgi veren kaynağımın da ortaya çıkmasını engellemiş olurum diye düşündüm" diye konuştu.

4 ay önce Hollanda Dışişleri Bakanlığını üstlenen Zijlstra istifa etmeseydi, birkaç sat içinde Moskova'yı ziyaret edecekti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.