İBB'DEN ORHAN KEMAL'E BÜYÜK SAYGISIZLIK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Orhan Kemal Müzesi'ne ait yön tabelalarını kaldırarak, Cihangir Cihannüması Sosyal Tesisleri tabelasını yerleştirdi.

İBB'den Orhan Kemal'e büyük saygısızlık

06 Şubat 2018 Salı 16:22

Usta yazar Orhan Kemal'in anısını yaşatmak üzere İstanbul Beyoğlu'nda, üç katlı bir binada kurulmuş olan Orhan Kemal Müzesi'nin tabelası İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kaldırıldı. Boğazkesen Caddesi ile Defterdar Yokuşu'nun kesiştiği yerde yön levhalarında bulunan Orhan Kemal Müzesi tabelası, İBB tarafından sökülerek yerine İBB Cihangir Cihannüması Sosyal Tesisleri tabelası konuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın envanterinde bulunan ve uluslararası bilinirliğe sahip müzenin yön levhasının kaldırılması, müzeye gelen yerli ve yabancı konuklar tarafından protesto edildi. 

İBB Cihangir Cihannüması Sosyal Tesisleri'nin arkeolojik bir alanda yapılması sebebiyle de çevre sakinleri ve Cihangir Güzelleştirme Derneği tarafından mahkemeye verilmişti. İnşaatı sırasında elektrik kablolarının kopartılması, duvar çökmesi gibi olumsuzluklara sahne olan inşaat bitirilmiş ve içinde kafetarya bulunan sosyal tesis faaliyete geçirilmişti.

Yeni yapılan sosyal tesisin kolayca bulunabilmesi adına Cihangir'de pek çok yere İBB Cihangir Cihannüması Sosyal Tesisleri tabelası yerleştirilirken, son olarak da Orhan Kemal Müzesi tabelasının kaldırılmsı yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. 

Orhan Kemal müzesi de yaptığı açıklamayla, 'bu haksız ve saygısız uygulamayı kınıyoruz' denildi. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.