İSAM ZAHREDDİN'İN ARDINDAN: CANLAR ÖLESİ DEĞİL

Alev DOĞAN

19 Ekim 2017 Perşembe 13:39

Dünyada hiç kimse aynı hayali kuran insanlardan daha yakın değildir birbirine. O yüzden üzüldük İsam Zahreddin’in ölümüne. O yüzden onun ölüp ölmediği yalnızca bizi ilgilendirir, ardından tef çalanları değil. Çünkü bugün sevinç çığlıkları atanlar için İsam Zahreddin’in ölmüş olması onları bekleyen nihai sonucu değiştirmez. Er ya da geç bu savaşı kaybedecekler. Yalnızca Suriye’de değil, dünyada insanın ayak bastığı her her yerde…Gericilik kaybedecek, insanlık kazanacak.

Neden kaybedeceklerine dair konuşacağız ama önce İsam Zahreddin hakkında tanımayanlar için birkaç söz edelim, izninizle…

Suriye’nin Suveyda kentine bağlı Terba köyünde, 1961’de dünyaya gelen Dürzi kökenli İsam Zahreddin’in, ileride adını tarihe altın harflerle yazdıracağını kimse bilmiyordu elbette. Çok sevdiği ülkesinin emperyalizmin taşeronu eli kanlı cihatçı çeteler eliyle parçalanmaya çalışılacağını da…

1982’de orduya, 1987’de de Cumhuriyet Muhafızları’na katılan Zahreddin, Suriye’de emperyalist işgal başladığında eski Suriye Savunma Bakanı Mustafa Tlass’ın oğlu ve ordunun en kıdemli komutanlarından Manaf Tlass’ın yardımcılığını yapıyordu. Ancak Manaf Tlass, ardında ABD, Suud ve Batılı ülkelerin desteği ile saf değiştirip, ‘muhaliflere’ katılınca Tlass’tan boşalan 104. Tugay Komutanlığı görevini İsam Zahreddin aldı. Manaf Tlass, Türkiye’de Ahmet Davutoğlu ve Hakan Fidan ile iftar açarken, İsam Zahreddin, ‘kalemiz’ dedikleri Bab-ı Amr’da gericileri püskürtüyordu. Bu kritik başarısının ardından Zahreddin, 2013 yılında Halep kuşatmasını kırmakla görevlendirildi. Ardında da gözlerini kapatacağı Deyr ez Zor’a gönderildi.

3 yıl boyunca IŞİD’in ablukası altında olan 120 bin sivili canı pahasına savunan Zahreddin, kimi zaman kritik cephelerde yardıma koşan ama ağırlıklı olarak defans hatlarını stabilize eden askerlerine moral motivasyon sağlayan bir savunma ustasıydı.

Şimdi başa dönelim.

İsam Zahreddin’in ölümü, bizlere eli kanlı cihatçı terör örgütü IŞİD ve türevlerinin sempatizanlarını da göstermiş oldu.

Sosyal medyayı açıp, biraz göz gezdirmeniz yeterli olacaktır. Yazılan yorumlara, atılan sevinç çığlıklarına bir bakın isterseniz…

Vatan nedir, insan sevgisi nedir bilmeyenler şunu unutuyor, tarih İsam Zahreddin gibi yiğitlerin adını altın harflerle yazarken, onun dövüşmek zorunda kaldığı emperyalizmin taşeronları tarihin çöplüğüne gittikleri ile kalacak. Ve Yahya Adnan eş-Şeğri'nin kulaklarında hala yankılanan “Vallahi sizi sileceğiz” diye ant içen sesini dindiremeyecekler.
Hakkında bir şey bilmeyenlerin, bildikleri dolayısıyla da kuyruk acısı çekenlerin tuhaf yorumlarla itibarsızlaştırmaya çalıştığı, anti-emperyalist ve gericilik karşıtı mücadele söz konusu olduğunda, ne yaparsak yapalım duyduğumuz minneti asla ödeyemeyeceğimiz İsam Zahreddin’in anısı, mücadelesi ve kavgası hep yanı başımızda olacak.

Suriye kazanacak,

Ülkemiz kazanacak,

Emperyalizm kaybedecek!

Yattığın yer ışıkla dolsun İsam Zahreddin.

Seni asla unutmayacağız!

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.