İSTANBUL KONGRESİ ÖNCESİ CHP KULİSLERİNDEN SON BİLGİLER: YARIŞTA KİM ÖNDE?

CHP'de gözler saatler sonra başlayacak İstanbul İl Kongresi'ne kilitlenmiş durumda. Adaylar Canpolat ve Kaftancıoğlu'nun İl Başkanlığı için yarışacağı seçimlerden genel son kulis bilgileri genel tabloya dair önemli bilgiler veriyor...

İstanbul kongresi öncesi CHP kulislerinden son bilgiler: Yarışta kim önde?

13 Ocak 2018 Cumartesi 12:00

Serdar Nâzım Yüce / ABC

CHP’nin İstanbul’da gerçekleştireceği il kongresi öncesi, kulislerden önemli bilgiler gelmeye başladı. İstanbul İl Kongresi’nde mevcut İl Başkanı Cemal Canpolat ile PM Üyesi Canan Kaftancıoğlu yarışacak.

ABC'nin edindiği bilgilere göre Cemal Canpolat yarınki kongrede divan başkanlığına Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'ın olmasını önerdi. Ancak Canan Kaftancıoğlu bu öneriyi reddetti. Tarafların Seyfi Oktay'ın divan başkanı olması konusunda anlaştığı belirtiliyor.

(13 Ocak saat 02:00 itibariyle gelen bilgilere göre) Adaylardan mevcut İl Başkanı Cemal Canpolat, 308 delege 40 doğal delege ve 13 milletvekilinin desteğini almış durumda. Kaftancıoğlu'nun imzacı sayısı ise 269...

İlçelerde ise seçim hesapları gece yarılarına kadar sürdü. Kaftancıoğlu'na desteğini ilan eden Kadıköy ilçe örgütünden Canpolat'a 17 imza geldi.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Canan Kaftancıoğlu'nu destekliyor.

Öte yandan, taraflar arasında delege geçişleri nedeniyle dengelerin sürekli değiştiği CHP İstanbul örgütünde, adayların kongre performanslarının da sonucu etkileyeceği bilinen bir gerçek.

93b71daf3b7d6e43c53290b1d2ae26c7-1515592602.jpg
- Adaylar Cemal Canpolat ve Canan Kaftancıoğlu

BASKIN SEÇİM ENDİŞESİ
Öte yandan Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Canan Kaftancıoğlu'nu önerdiği iddiası kongre öncesi partide çok konuşuldu. Kılıçdaroğlu'nun seçimlere müdahale etmediği, bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan özellikle kaçındığı biliniyor. Bunun yanında parti örgütü baskın seçim beklediği için yönetim değişikliğinin seçimleri riske atacağını düşünüyor. 

KILIÇDAROĞLU'NUN TEPKİSİ
MYK üyesi Seyit Torun’un belediyeleri arayıp “Kemal Bey Kaftancıoğlu’nu istedi” dediği, bunun üzerine bir milletvekilinin Kılıçdaroğlu’nu aradığı ve Kılıçdaroğlu’nun “Öyle birşey yok madem işaret edeceğim neden seçim yapacağız“ tepkisini gösterdiği de gelen bilgiler arasında.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.