KADINLAR İÇİN 'EN İYİ' ÜLKELER LİSTESİNDE TÜRKİYE SUUDİ ARABİSTAN'IN GERİSİNE DÜŞTÜ

'Dünyada kadınların yaşaması için en ideal ülkeler' belirlendi. Türkiye'nin listede Suudi Arabistan'ın gerisinde kalması dikkat çekti.

US News and World Report adlı Amerikan medya şirketinin yaptığı araştırmada 'dünyada kadınların yaşaması için en ideal ülkeler' belirlendi. Türkiye'nin listede Suudi Arabistan'ın gerisinde kalması dikkat çekti

Araştırmada 60 ülkedeki 7 bin kadına insan haklarına bakış, toplumsal cinsiyet eşitliği, gelir eşitliği, güvenlik ve bu konulardake ilerlemeye ilişkin 5 soru yöneltildi.

KADINLAR İÇİN EN İDEAL ÜLKE DANİMARKA

Çalışmanın sonucuna göre, kadınların yaşamı açısından en ideal ülkenin Danimarka olduğu ortaya çıktı.

İkinci sırada İsveç yeralırken onu Kanada takip etti.

Türkiye ise kısa süre öncesine kadar kadınların otomobil kullanmasının bile yasak olduğu Suudi Arabistan'ın bile gerisinde kalarak 39'uncu sırada yer aldı.

ARAMIZDA 85 YILLIK FARK VARDI...

Suudi Arabistan'da kısa süre öncesine kadar otomobil kullanmaları yasak olan kadınlar artık belli saatler arasında direksiyon başına geçebiliyor.

Türkiye'de kadınlar seçme ve seçilme hakkını ilk kez 3 Nisan 1930'daki yerel seçimlerde belediye kanununun değişmesiyle elde etmişti.

Suudi Arabistan'da ise bundan 85 yıl sonra geçen Aralık ayında kadınlar ilk kez yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı elde edebilmişti.  

Suudi Arabistan'ın 28'inci sırada olduğu listenin son iki sırasında Pakistan ve Cezayir bulunurken ABD 13’üncü, Rusya 29’uncu Yunanistan ise  21’inci sırada. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.