KANSERE KARŞI LAMA ETİ!

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü'nün işlenmiş kırmızı etin kansere yol açabileceğini duyurmasının ardından Bolivya Sağlık Bakanlığı, lama eti tüketmeyi önerdi.

Şafak Gümüş / ABC Gazetesi
Bolivya Sağlık Bakanlığı Gıda ve Beslenme Birimi Başkanı Vicky Aguilar, Dünya Sağlık Örgütü'nün geçtiğimiz günlerde salam, sosis gibi işlenmiş etlerin kansere yol açabileceğini duyurmasının ardından bu açıklamadan endişe duyanlar için kırmızı et tüketiminin yerine lama etinin sağlıklı bir alternatif olabileceği açıklamasında bulundu.

'Kırmızı et kanser ediyor' iddiasına cevap

Bakan Aguilar, ''Bolivya'da lama eti gibi yağ oranı düşük kaliteli etler var fakat herhangi bir zarar görmemek için tüketiminde ölçülü davranmak gerekir.'' dedi.

Ayrıca Bolivya Et Ürünleri Federasyonu sözcüsü José Luis Ramos yapılan uyarıların ülkelerinde bir karşılık bulmadığını şu sözlerle aktardı: ''Dünya Sağlık Örgütü'nün uyarası Bolivya'da pek karşılık bulmadı. İnsanların her defasında işlenmiş et ürünleri hakkında endişe etmesine rağmen satışlarda bir değişiklik yok.''

Genellikle yük hayvanı olarak kullanılan lamalar taşıdığı yüksek protein değerinden ve düşük yağ oranından dolayı kırmızı ete alternatif olarak Bolivya’da tercih ediliyor. Bölgede yüzyıllar boyunca geleneksel mutfağın bir parçası olan lama eti son zamanlarda ülkedeki beş yıldızlı otellerin ve lüks restoranların vazgeçilmez bir ana menüsü haline gelmiş bulunmaktadır.

Bolivya'da yılda kişi başına tüketilen kırmızı et 17.7 kilogram, tavuk eti 25.8 kilogram iken geçtiğimiz yılın verilerine göre ülkemizdeki yıllık kişi başına tüketilen kırmızı et 13 kilogram, tavuk eti ise 20.7 kilogram.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.