KONUTTA VERGİ KAÇAKÇILIĞI İÇİN DUBAİ FORMÜLÜ

Türkiye’de emlak sektöründe yaşanan vergi kaçakçılığına dikkat çeken Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, kaçakçılığı önleyecek Dubai formülünü önerdi.

Konutta vergi kaçakçılığı için Dubai formülü

08 Aralık 2017 Cuma 19:50

Türkiye’de yıllık 110 milyar dolar olarak gerçekleşen konut satışının gerçekte 160 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Sektör temsilcileri 2 milyar dolarlık vergi kaybının Dubai modelinin uygulanmasıyla önleneceği görüşünde. Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, "Vergi kaybını en aza indirmek için biz Dubai modelini öneriyoruz." dedi.
 Taş, "Aslında Türkiye'deki gayrimenkul satışı 2 milyon 400 bin. Türkiye'de hakikaten çok ciddi gayrimenkul hareketliliği var. Geride kalan 1 milyonluk satışta da çok ciddi bir rakam söz konusu." şeklinde konuştu.


‘ÇOK CİDDİ VERGİ KAÇAKÇILIĞI YAŞANIYOR’
Türkiye'de emlak sektöründe çok ciddi vergi kaçakçılığı yaşandığını belirten Taş, "Türkiye'de yıllık 110 milyar dolarlık konut satılıyor. Ancak bu beyan edilen satış rakamı... Türkiye'de aslında yıllık 160 milyar dolarlık konut satışı var. Bunun 50 milyar doları beyan edilmiyor veya eksik beyan ediliyor. Bu da 2 milyar dolarlık vergi kaybı demek" İfadelerini kullandı.


DUBAİ MODELİ NASIL ÇALIŞIR?
Taş, tüm emlakçıların kurumsallar gibi faturalı çalışmasını savundu. Taş, emlakçılık için yeni yönetmeliği hazırlayan ilgililerle görüştüklerini belirtip, Dubai modelini şu şekilde açıkladı;


"Biz gittiğimizde 'Bu işin içinde Maliye, Milli Eğitim Bakanlığı, değerlemeciler, müteahhitler, odalar, kurumsal markalar var. Bir araya gelelim ve çalıştay düzenleyelim' dedik. Biz onlara Dubai modelini önerdik. Dubai, gayrimenkulden doğan bir ülke... Orada da bir dönem sonra tüketici ve yatırımcıyı zarara uğratan sıkıntılar çıkıyor. Onlar da bu işi yapan emlakçılara bazı kurallar koyuyorlar. Her tapuya bir ID numarası verilebilir. Türkiye'nin altyapısı buna uygun. Bir tapuyu birden fazla emlakçı pazarlayamaz. Alıcıların da, satıcıların da olduğu ortak platform kurulur. Buraya giren alıcı ve satıcılar, konutun bulunduğu bölgede son satışların hangi fiyatlardan olduğunu görür ve mülkün değerini bilir. Emlakçının reytingi de orada görülür. Anlaşma yapılınca para devlete yatırılır. O paranın içinde tapu harçları devlete, emlak komisyonu emlakçıya, kalan para da satıcıya ödenir. Dolayısıyla burada vergi kaybı sıfıra iner."


Taş, Dubai modelinin alıcı ile satıcı arasındaki güvenin kaybolmasını önleyerek, emlakçıların rahat bir şekilde takip edilebileceğini söyledi.
 
 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.