KUDÜS ARAMA MOTORLARINI İKİYE BÖLDÜ

ABD Başkanı Donald Trump’ın, kameralar önünde dünyayı ayağa kaldıran Kudüs kararını açıklamasının ardından arama motorlarında da kararı “tanıyan” ve “tanımayan” iki farklı sonuç çıktı.

Kudüs arama motorlarını ikiye böldü

08 Aralık 2017 Cuma 18:21

Amerikalı Google, Rus Yandex, Amerikalı Yahoo ve Türk Geliyoo ile Yaani isimli arama motorları İsrail ile Filistin arasında başkent tartışmalarına neden olan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarının ardından dünyayı ikiye bölen kararı arama sonuçlarını da ikiye bölündü.

AMERİKALI GOOGLE ‘TANIDI’
Habertürk’ten Arif Taşkın’ın haberine göre, Amerika merkezli Google.com internet arama sitesine ‘Kudüs’ ya da ‘Jerusalem’ yazınca gelen ilk sonuç ‘İsrail’in başkenti’ oldu. Google kaynak olarak Vikipedia’yı ilk sonuç olarak gösterdi. Ancak Rus arama motoru Yandex’te arama yapanların karşısına, “Ortadoğu’da bulunan, Dünya’nın en eski şehirlerinden biridir. Filistin ve İsrail Kudüs’ün kendi başkenti olduğunu iddia etmektedir. Akdeniz ve Ölü Deniz’in kuzey sınırı arasında yer almaktadır” bilgisi çıktı. Rus arama motoru Yandex, Google’ın aksine Vikipedia’yı ilk sırada kaynak göstermedi ve kendi ansiklopedik bilgi veren sayfasını arama sonuçlarına getirdi.

k1gdozel.jpg

YAHOO: ANTİK KENT
Artık Türkçe hizmet vermeyen bir başka Amerikalı arama motoru Yahoo’ya ‘Kudüs’ ya da ‘Jerusalem’ yazınca kullanıcıların karşısına ilk sırada “Kudüs; Ortadoğu’da, Akdeniz ve Ölü Deniz arasındaki Yahuda Dağları platosunda yer alan bir şehir, antik kent” sonucu çıktı.

TÜRK ARAMA MOTORLARI ‘TANIMADI’
Geliyoo.com ve Turkcell’in arama motoru Yaani.com isimli internet siteleri Kudüs aramasında ilk sonuç olarak, “Kudüs’ün hem İsrail milliyetçiliği hem de Filistin milliyetçiliği arasındaki merkezi pozisyonunu göz önünde bulundurduğumuzda, 5000 yıllık yerleşik hayatı barındıran tarihi incelerken gereken seçicilik, genelde ideolojik ön yargı veya görüşlerden etkilenir” cümlelerini kullanıcılarına gösterdi.

k2gdozel.jpgk3gdozel.jpgk4gdozel.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.