LÜBNAN'DA MUHTEMEL İSRAİL SALDIRISINA KARŞI ORDUYA TAM YETKİ

Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, İsrail'in ülkeye kara ve deniz sınırlarından muhtemel bir saldırıda bulunmasına karşılık verebilmesi için Lübnan ordusuna tam yetki verdi.

Lübnan'da muhtemel İsrail saldırısına karşı orduya tam yetki

08 Şubat 2018 Perşembe 01:16

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Saad Hariri, Genelkurmay  Başkanı General Joseph Avn, bazı bakanlar ile üst düzey askeri ve siyasi  yetkililerin de yer aldığı Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, Başkent Beyrut'taki  Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, "Lübnan güveliği" konulu bir toplantı  gerçekleştirdi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada,  İsrail'in ülkeye kara  ve deniz sınırlarından muhtemel bir saldırıda bulunmasına karşılık verebilmesi  için Lübnan ordusuna tam yetki verildiği bildirildi. İsrail'in, Lübnan sınırına inşa edeceği duvarın, Lübnan'a yönelik bir  saldırı olarak kabul edileceğinin vurgulandığı açıklamada, "Lübnan, İsrail'in  inşa edeceği duvarı engellemek için bölgesel ve uluslararası seviyelerde tüm  önlemlerini alacak ve gerekli girişimlerde bulunacaktır." ifadelerine yer  verildi.

'İSRAİL DUVAR İNŞASINA BAŞLADI'
Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Barış Gücü (UNIFIL) Resmi Sözcüsü  Andrea Tenenti, yaptığı açıklamada, İsrail'in duvar inşasına başladığını söyledi. Tenenti, "Bu sorunu çözmek, herhangi bir gerginlik veya çatışmayı  önlemek için sınırın her iki yakasındaki taraflarla temas halindeyiz."  ifadelerini kullandı. "Mavi Hat" olarak isimlendirilen Lübnan-İsrail arasındaki bölgede,  UNIFIL'e ait askeri üsler ve devriye araçları bulunuyor.

'ÇOK KIŞKIRTICI'

Beyrut'taki Baabda Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Avn'ın ev sahipliğinde,  Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Hariri'nin katılımı ile dün gerçekleşen  üçlü zirvenin ardından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in tehditleri BMGK  kararının ihlalidir." ifadelerine yer verilmişti. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, 31 Ocak'ta yaptığı açıklamada,  Lübnan'ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini "çok kışkırtıcı"  olarak nitelemişti. Uluslararası firmalara, Lübnan'ın petrol ve doğalgaz arama sürecine  katılmama çağrısı yapan Liberman, "Lübnan'ın petrol ve doğalgaz arayacağı 9.  blok, İsrail'indir." ifadesini kullanmıştı. Lübnan ve İsrail arasında, yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası  anlaşmazlığı sürüyor. İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia  ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan  üçünün, İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.