ORHAN GENCEBAY: ARİF SAĞ İLE DOSTLUĞUMUZ BİTMİŞTİR

Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği Başkanlığı (MESAM)'daki başkanlık görevinden istifa eden Orhan Gencebay bir basın açıklaması yaptı. Sanatçı Gencebay, "Arif Sağ yarım asırdır dostumdu, fakat bu dostluk bitmiştir" dedi.

Orhan Gencebay: Arif Sağ ile dostluğumuz bitmiştir

07 Şubat 2018 Çarşamba 17:31

Orhan Gencebay MESAM'daki başkanlık görevinden istifa ettikten sonra bugün basın mensuplarının karşısına geçti.

Etiler’de bulunan bir ofiste düzenlenen basın açıklamasında konuşan Gencebay, "En başta Arif Sağ'ın söylediği, yazdığı veya yazdırdığı haberler olmak üzere; son derece maksatlı, tamamen gerçek dışı, benim söylediklerimi, yazdıklarımı saptırtarak yorumlayan ve yorumlatan, beni yanlış tanıtma isteğiyle, belki de planlı olan bu haberleri art niyetli ithamları, çabaları şiddetle kınıyor ve reddediyorum. Arif Sağ yarım asırdan fazladır dostumdu, fakat bu dostluk artık bitmiştir. Son zamanlarda basına verdiği demeçlerde, şahsıma hakaret eden, son derece saygısız ve gerçek dışı saçma sapan, art niyetle verdiği bilgilerden dolayı bu dostluğu kendisi bitirmiştir. Benim gönlümü kırdı, ben ona artık sağlık diliyorum" dedi.

'MESAM'DAN İHRAÇ EDİLMELİLER'
İstifa dilekçesinin mahremiyetinin korunmadığı ve maksatlı olarak sızdırıldığını da söyleyen Gencebay, "Bana göre bu olay büyük bir suçtur ve MESAM Haysiyet Kurulu olaya el koyarak bu kişileri MESAM’dan derhal ihraç etmelidir" diye konuştu.  Arif Sağ’la politik anlaşmazlık yaşadığı iddialarının sorulması üzerine Gencebay, ''İnsan ayrımı yapmak ne mümkün. Allah korusun. Hayatımız boyunca böyle bir şey yapmadık. Bunca zamandır şerefimle, onurumla yaşadım. İnşallah böyle de öleceğim. Etnik ve mezhepsel şeylerin gündeme getirilmesi utanç verici. Çok büyük gönül kırıcı. Benim siyasetle işim yoktur. Siyaseti siyasetçiler yapsın. Ben sanatçıyım. Sanat, siyaset yapmaz. Sanatın kendisi kesinlikle siyaset yapmaz. Sanat; iyiyi, doğruyu, güzeli, estetiği, adaleti anlatır. Bu değerleri bilen hangi siyasi kurum varsa ona saygı duyarım'' ifadelerini kullandı.

'AKİL İNSANLAR HEYETİ İÇİN BİR BAKANIMIZ BENİ ARADI'
Akil İnsanlar Heyeti’nde bulunmasının bir takım çevrelerce yanlış yorumlanmak istendiğini de dile getiren Orhan Gencebay, ''Rahatsız edici olaylar olmuştur. Hatta zaman zaman şiddete başvurma isteği de olmuştur. Ancak engellenmiştir. Bu gibi kalkışmalar olmuştur. Ben söylemek istemedim. Bir süre önce akil oldum, seçildim. Daha doğrusu bir bakanımız beni aradı, ‘Ülken için, vatanın için elini taşın altına koyar mısın?’ dedi. Ülkem için, vatanım için, insanımız için canımız kurban olsun dedim. Atatürk der ki; Maksat vatansa gerisi teferruattır. Ben de bu duyarlılıkla memnuniyetle yapacağımı söyledim. Bunu herhangi bir vatandaşa sorsanız benle aynı cevabı verirdi dedim. Biz üstümüze düşen şeyleri yaptık. Halkımızla bir anket yaptık ve bunu devletimize sunduk. Ancak bu şerefli, onurlu görevi başka başka anlattılar ve bizi lekelemeye çalıştılar. En azından ben ne yaptığımı defalarca ifade ettim. Bunu başka türlü kullanmak isteyenler oldu. Maalesef bir zaman bunu MESAM’ın içinde olan kişilerde kullanmak istedi. Biz bunların üstünde durmadık. Biz ülkemizi, vatanımızı, milletimizi seviyoruz ve değerlerimizi korumaya çalışıyoruz. Biz sanatçıyız. Sanatçı ne yaparsa biz onu yapıyoruz. Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir, bunu da seçim zamanı sandığa giderek gereğini yapar'' diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

'TÜRK MÜZİĞİNİN DEVAMIYIM'
'Arabesk yaptım, halkıma ihanet ettim' diyen Arif Sağ’ın sözleri üzerine Orhan Gencebay, ''Arabeskin ne olduğunu bilen varsa beri gelsin. Benim yaptığım müziğin başlığı arabesk değildir. Ben Türk müziğinin devamıyım. Yaptığımız çalışmalara arabesk diyorlar. Arabesk nedir? Bilen yanıma gelsin. Her neslin kendine göre getirileri, dinamiği vardır. Bunlara saygı duyalım. Bazı değerleri tabulaştırmanın anlamı yok. Özgür olalım, düşünce ve duygu özgür olmazsa üretim olmaz, yaşam olmaz. Düşünce ve özgürlük hiçbir zaman kurumlaşmamalıdır'' dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.