ŞAİR ATAOL BEHRAMOĞLU'NA BİR ÖDÜL DAHA

Usta şair Ataol Behramoğlu'na, "Avrupa şiirindeki seçkin yeri ve şiire yaptığı katkı" nedeniyle Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi'nce ödül verildi. Tekin Yayınları da "Yazarımızı kutluyoruz" dedi.

Şair Ataol Behramoğlu'na bir ödül daha

31 Ocak 2018 Çarşamba 14:24

ABC Haber Merkezi

UNESCO'yla bağıntılı "Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi" (Academié Européenne des Sciences, Arts&Lettres/AESAL) şair Ataol Behramoğlu'na "Avrupa şiirindeki seçkin yeri ve bu şiire yaptığı katkı" nedeniyle akademi üyeliği verdi. Behramoğlu, Fransa'da düzenlenen törenle üyelik belgesini aldı.

"DÜNYAYA BARIŞ GELMEDEN MUTLU OLAMAM"
Fransa'daki akademinin kurucusu ve Daimi Genel Sekreteri Nicole Lemaire d'Agaggio tarafından takdim edilen ödülü alan şair Ataol Behramoğlu, törende yaptığı konuşmada barışın önemine değinerek, "Kararınızdan onur duydum. Fakat ülkemde adaletsizlikler sona ermeden ve dünyaya barış gelmeden mutlu olmamı beklemeyin" dedi.

YAYINEVİNDEN TEBRİK MESAJI
Ataol Behramoğlu'nun en son çıkardığı‘Ne Çok Hain’ kitabı da Tekin Yayınevi’nden çıkmıştı. Tekin Yayınevi, şair Ataol Behramoğlu'nun ödül almasını bir mesaj ile kutladı.

du23df8w4aiqcmz.jpg

ATAOL BEHRAMOĞLU KİMDİR?
Çatalca’da doğdu. Çocukluğunun ilk yılları Kars’ta geçti. İlk-orta öğrenimini babasının görevi nedeniyle bulundukları Çankırı’da tamamladı. 1966 yılında Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. İlk şiir kitabı “Bir Ermeni General” 1965’te, 60’lı yıllar toplumcu şiirinin öncü yapıtları arasında kabul edilen “Bir Gün Mutlaka” 1969’da yayımlandı. 1970-74 yıllarında Londra, Paris ve Moskova’da yaşadı. Moskova Devlet Üniversitesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı üzerine çalışmalar yaptı. Özellikle Paris’te, Türkiye’deki 12 Mart 1971 sonrası baskıcı yönetime karşı yürütülen savaşıma etkin olarak katıldı. Ülkeye döndükten sonra İstanbul Şehir Tiyatroları dramaturg kadrosunda görev aldı (1974-1980). 12 Eylül sonrasında “Ne Yağmur... Ne Şiirler” adlı şiir kitabının toplatılıp imhasına karar verilmesi üzerine, bir süre Selimiye Kışlası’nda gözaltında tutuldu. 1982’de Barış Derneği Davası nedeniyle tutuklandı. Cezaevinde bulunduğu sırada “Asya Afrika Yazarlar Birliği LOTUS Edebiyat Büyük Ödülü”nü kazandı. Yaklaşık bir yıllık tutukluluğun ardından serbest kaldıktan sonra ağır hapis cezasına çarptırılması nedeniyle 1984 sonunda ülkeden ayrıldı. Tüm suçlama ve mahkûmiyetlerin aklanmayla sona ereceği 1989’a kadar yaşadığı Paris’te, “Anka” adlı Türkçe-Fransızca edebiyat dergisini çıkardı. Sorbonne Üniversitesi “Centre de Poétique Comparée” bölümünün çalışmalarına katıldı. Bu yıllarda birçok ülkedeki toplantılarda, şiir dinletileri ve uluslararası edebiyat günlerinde şiirlerini okudu. Demokrasiye dönülmesi için yürütülen savaşımlarda yer aldı. Ülkeye dönüşünde Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanlığı’na seçilerek iki dönem bu görevde bulundu. Tüm ülkeyi şiirlerini okuyarak dolaştı. Toplumcu dünya görüşü, yenilikçi edebiyat anlayışı ve eylemci aydın kimliği ile çok sayıda okur kitlesinin sürekli ve eksilmeyen ilgisini kazandı. Kimileri ünlü müzikçilerce bestelenen şiirleri, belli başlı bütün dünya dillerine çevrilerek kitap, dergi ve seçkilerde yayımlandı. Şiir kitaplarının yanısıra deneme, eleştiri, gezi, çocuk yazını, tiyatro ve çeviri alanlarında da ürünleri bulunan Ataol Behramoğlu, Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden emekli olduktan sonra çeşitli vakıf üniversitelerinde Rus Dili Edebiyatı profesörü olarak görev yapmaktadır. 2008’de Uluslararası Puşkin Madalyası ile ödüllendirilen ilk Türk şairidir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.