SAVCILIK KARARI: "REİS'İN ERDOĞAN OLDUĞUNU BİLMEMEN İMKANSIZ"

Ankara Basın Savcılığı, KHK ile ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter 'in 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten yargılandığı davasında yaptığı savunmanın "suçtan kurtulmaya dönük ve inandırıcılıktan uzak" olduğu kanaatine vardı.

Savcılık kararı: "Reis'in Erdoğan olduğunu bilmemen imkansız"

01 Şubat 2018 Perşembe 17:01

Cenk Yiğiter, facebook hesabından 14 Ekim 2016 tarihinde “Eskiden reis denilince aklıma ilk Temel Reis gelirdi. Ama şimdi yavşağın biri geliyor artık” paylaşımı yaptı. Yiğiter'in üniversitede öğrencisi olan bir kişi, bu nedenle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Yiğiter, “Bu paylaşımda hiçbir şekilde cumhurbaşkanını kastetmedim. İsim ya da sıfat bulunmayan bu yazıda, Cumhurbaşkanı'nı hedef aldığım iddiasını kesinlikle kabul etmiyorum. Yavşak diye kastettiğim kişi, sosyal çevremde var olan ve kişisel husumetimiz bulunan bir erkek şahıstır. Bunun ayrı bir şikayet konusu yapılmasını istemediğim içi hedef aldığım o kişinin ismini söylemek istemiyorum. Ancak hiçbir şekilde Cumhurbaşkanını kastetmedim” dedi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Ankara Basın Savcılığı, Yiğiter hakkında 19 Ocak tarihinde iddianame düzenleyerek, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan dava açtı. İddianamede, “Reis” sıfatının Cumhurbaşkanı ile özdeşleştiği belirtilerek, şu değerlendirme yapıldı:

'ŞÜPHELİNİN SAVUNMASI SUÇTAN KURTULMAYA YÖNELİK'
Siyasi liderlere zaman zaman kendi isimleri dışında sıfatlar takılıp kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Bu kapsamda eski siyasilerden Süleyman Demirel'in 'barajlar kralı', Bülent Ecevit'in 'Karaoğlan', Alparslan Türkeş'in 'Başbuğ', adıyla maruf oldukları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de sevenlerince takılan 'reis' sıfatının, zamanla Erdoğan'la özdeşleştiği bilinen bir durumdur. Kısa bir süre öncesine kadar Ankara Üniversitesi Genel Kamu kürsüsünde doktor asistan olarak görev yapan ve kamuoyunca barış bildirisi olarak adlandırılan yazıya imza atması nedeniyle işine son verilen ve halen avukatlık stajı yapan şüphelinin mesleki müktesabatı ve konumu gereğince 'reis' sıfatının Recep Tayyip Erdoğan'la özdeşleştiğini bilmemesinin imkansız olduğu, bu itibarla şüphelinin savunmasının suçtan kurtulmaya dönük ve inandırıcılıktan uzak olduğu, başka bir anlatımla şüphelinin soruşturmaya konu yazıyla Cumhurbaşkanına hakaret ettiği kanaatine varılmıştır”

KAZANDIĞI OKULA GİRİŞİNİ DE ENGELLEMİŞLERDİ
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Dr. Cenk Yiğiter, ihracından sonra sınava girerek tekrar üniversitesinde bir bölüm kazanmıştı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Erkan İbiş'in başında olduğu senato, Yiğiter için bir karar çıkartmış ve KHK ile ihraç edilenlerin okulda öğrenci olmasını da engellemişti..

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.