SEVGİLİLER GÜNÜ BU YIL DA YASAK!

Pakistan’da geçen sene yasaklanan Sevgililer Günü kutlamaları bir yıl sonra Elektronik Medya Düzenleme İdaresi’nin (PEMRA) sosyal medyadan attığı iletiyle tekrar hatırlatıldı.

Sevgililer Günü bu yıl da yasak!

13 Şubat 2018 Salı 19:54

Geçen sene uygulamaya konan yasağın hatırlatılması üzerine sosyal medyadan eleştiriler de gecikmedi. Kullanıcılar, “yasaklar yerine aşkı konuşmalıyız” diyerek yaptıkları paylaşımlarla PEMRA’nın kararını eleştirdi. Başkent İslamabad’da İslam kültürünün bir parçası olmadığı gerekçesiyle Sevgililer Günü kutlamaları halka açık alanlarda yasaklandı. Ayrıca, 14 Şubat Çarşamba günü tüm medya birimlerinde Sevgililer Günü ile ilgili yayın yasağı getirildi.

MAHKEME KARARI
Pakistan’da Müslümanlar, Sevgililer Günü’nün “ahlaksızlığa ve çıplaklığa teşvik” olduğunu savunuyor.
Pakistan’da geçtiğimiz sene Sevgililer Günü’nün “İslami öğretilere aykırı” olduğu gerekçesiyle bir imza kampanyası başlatılmıştı ve bu kampanyayı takiben İslamabad Yüksek Mahkemesi kamuya açık alanlarda Sevgililer Günü’nün kutlanmasını yasaklamıştı. Mahkeme kararı, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin’in 2016’da "Sevgililer Günü’nün Pakistan kültürünün bir parçası olmayan Batı Kültürü" tanımlamasının ardından gelmişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.