TARİHİ SÜMELA MANASTIRI YENİDEN AÇILIYOR

Türkiye'nin önemli turistik mekânlarından biri olan Trabzon'daki Tarihi Sümela Manastırı 2 buçuk yıl süren restorasyon çalışmasının ardından Haziran ayında yeniden kapılarını açacak.

Tarihi Sümela Manastırı yeniden açılıyor

31 Ocak 2018 Çarşamba 15:00

Maçka Belediye Başkanı Koray Koray Koçhan, Sümela Manastırı'nda tarihin en büyük restorasyon çalışmasının yapıldığını söyledi. Tarihinden bu yana ilk kez böylesi bir drenaj çalışması yapılan Sümela Manastırı'nın çok iyi ve güvenli hale geleceğini söyleyen Koçhan restorasyon çalışmalarıyla ilgili son bilgileri paylaştı:

"Sümela'da yoğun kar ve kış şartları ile beraber büyük kaya düşmeleri oldu. Allah'a şükür bir şey olmadı. Sümela Manastırı restorasyon nedeniyle kapatılmadan bir hafta önce manastırın içine yoğun şekilde kayalar düştü. Şu anda taş düşürme çalışmasının ikinci etabı tamamlandı, üçüncü etap kaya düşürme çalışması sürüyor. Manastır girişinde 
160 tonluk büyük bir kaya var. Orada yapılacak çalışma ile o bölge kaya düşme tehlikesinden kurtarıldığı an Sümela Manastırı'nın içine gidecek alanları ziyarete açmayı planlıyoruz. Bu yıl Haziran ayında Sümela Manastırı ziyarete açılacak" 

'En nitelikli restorasyon yapılıyor'

Koçhan, Ana Kaya Kilisesi'nin çalışma sırasında zarar görmemesi için çelik kafes içine alındığını hatırlattı.

"Üstteki taş düşmelerinden dolayı zarar oluşmaması için Ana Kaya Kilisesi kafese alındı. İnsanların yürüdüğü merdivenlerin de üstünde çalışan işçilere zarar gelmesin diye çelik kafesler kuruldu. Sümela'da tarihin en nitelikli restorasyonu yapılıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında güvenli hale gelecek ve ziyarete açılacak."

'Keşfedilen şapel ziyarete açılacak'

Sümela Manastırı'nda süren restorasyon çalışması sırasında kuzey çatının üst sağ yamacında tespit edilen ve bugüne kadar girilmemiş gizli bir geçitle ulaşılan şapel  alanının da ziyarete açılacağının da müjdesini veren Maçka Belediye Başkanı Koray Koray Koçhan, şunları söyledi:

"Restorasyon sırasında kayaların üstünde yeni bir şapel bulunmuştu. Manastırın içinden çatılara küçük bir geçitle ulaşılan bir yol olduğu görüldü. Bu şapel, kaya kilisesinden daha eski bir yapı. Bu restorasyonla ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı oradaki şapelin yolunu yaparak ziyarete açmak istiyor. Türkiye'nin gündemine 
oturan şapel turizme kazandırılmış olacak."

Sümela Manastırı restorasyonu 

Yılda yaklaşık 600 bin kişinin ziyarete ttiği ve restorasyon nedeniyle kapalı olan manastırda, 'Yamaç ıslah çalışması' adı altında, kaya ve buz kütlelerinin düşerek olumsuzluğa yol açmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekip çalışma başlattı. 3 aşamada yürütülen çalışmalarda 79 bin metrekare alanda kaya temizliği planlandı.

Tarihi Sümela Manastırı'nın önemi 

Maçka'da Karadağ'ın Altındere Vadisi'ne bakan eteğinde, yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk arasında 'Meryem Ana' adıyla da biliniyor.

Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13'üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor.

Manastırda, 88 yıl aranın ardından 2010 yılında binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmişti.

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.