TAYYİP ERDOĞAN’IN MİMARİ TALİMATI GERÇEKLEŞİYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yatay mimari talimatı doğrultusunda Planlı İmar Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilerek yeni binaların yatay mimariye uygun yapılması sağlanacak.Yönetmenlik yeni yapılan evlere yeni düzenlemeler getiriyor.

Tayyip Erdoğan’ın mimari talimatı gerçekleşiyor

03 Temmuz 2017 Pazartesi 12:14

Daha önce bin 200 metrekare alan üzerinde yüzde 40 taban oturumuyla 480 metrekare alanda bina yapılabilirken, yeni yönetmelikle bu alan yüzde 60 oranına yükseltilerek 720 metrekareye çıktı. Bu durum, eskiden 5 kat yapılabilen arsaya şimdi 3 katlı bina yapılabilmesi manasına geliyor.

Karar'ın haberine göre günümüzde çoğu vatandaşın fiyatının uygun olması sebebiyle tercih ettiği stüdyo daireler kalkıyor. Düzenlemeye göre, en küçük dairede oturma odası en az 12, yatak odası 9, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet net 1.2 metrekare olacak. Böylece bir daire toplamda net 28,5 metrekareden daha küçük olamayacak. Bu sayede arada kapı olmasa bile ayrı bir oda yapılması zorunlu kılınacak.

Eski binalarda oturma ve yatak odası büyüklükleri belli olmadığı için müteahhitler yönetmeliği göz ardı edebiliyordu. Şimdi odaların büyüklüğü belli olduğu için müteahhitler oturma odasına ek 9 metrekarelik yatak odası yapmak zorunda olacak. Söz konusu yönetmelik, konut projelerindeki ortak alanlarda da önemli değişiklikleri getiriyor.
Eski uygulamada, her katta daireye özel kat bahçesi yapılıyorken, yeni yönetmelikle ancak iki katta bir kat bahçesi yapılabilecek. Bu kat bahçeleri ortak alana dahil edilecek. Yine yönetmeliğe göre, yol ve kaldırımların otopark olarak kullanımını engellemek için park ve meydanların altı otoparka dönüştürülecek. 

BİNALARA RENK SINIRI
Bu karar ile birlikte belediyeler, çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek. Bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek. Öte yandan emsale dahil alanın toplam yüzde 20’sini geçmemek koşuluyla, sökülür-takılır-katlanır cam panellerle kapatılmış olanlar dâhil balkonlar, açık çıkmalar ile kat bahçe ve terasları, kış bahçeleri, iç bahçeler, tesisat alanı, yangın güvenlik koridoru, bina giriş holleri, kat holleri, asansör önü sahanlıkları, kat ve ara sahanlıkları dahil açık ya da kapalı merdivenler emsale dahil edilemeyecek.

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile terasların artık ortak kullanım alanı olarak kabul edileceğini belirterek, havuz, bahçe düzenlemelerinin terasa yapılacağını söyledi. Erilkun, “Önceki uygulamada her katta, aileye özel kat bahçesi yapılabiliyordu. Yeni yönetmelikle ancak 2 katta bir kat bahçesi yapılabilecek. Ayrıca bu kat bahçeleri ortak alana dahil edilmiş olacak” dedi. Yeni yönetmeliğin sadece daire standartlarına dokunmakla kalmadığına işaret eden Hakan Erilkun, “Yeni yönetmelikle artık gerçek proje üretimi yapılmış olacak. Ortak alan kullanımlarının ferahlığına ve büyüklüğüne dikkat edilen bu projelerde daire üretiminde belli bir kalite kalibresi ve proje genelinde dikey yerine yatay ve çok daha geniş alana yayılan bir proje üretimi teşvik ediliyor” açıklamasında bulundu.

Yeni uygulamada, inşaat ruhsatı beklenmeden kazı izin belgesi de verilebilecek. 

Planlı alanlar imar yönetmeliği ile yol boyu ticaretin teşekkül ettiği konut alanlarında, zemin katlarda otopark yükünün karşılanması şartıyla ticari kullanımlara izin verilecek.

Bir bölgede imar planıyla getirilmiş farklı şartlar yoksa, arazinin meyli, yolun durumu, mevcut yapıların özellikleri, yöresel ihtiyaçlar göz önünde tutularak, parselde asgari ölçü belirlenecek.

Yönetmeliğin genel esasları değiştirilmemek kaydıyla, belediyelerin kendi yönetmeliklerini hazırlamalarına ve bu sayede yöresel uygulama yapmalarına imkân verilecek.

Öte yandan yapılması zorunlu otopark alanlarının 2 katı alan ve bunun yanında bütün cepheleri gömülü otoparklar, emsal dışında yapılabilecek.

Otoparkların, bina yan, arka ve kısmen ön bahçenin altına yapılabilmesi de izin verilecek.

ERDOĞAN 'YATAY MİMARİ' DEMİŞTİ
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Ocak tarihinde düzenlenen Şehircilik Şurası'nda yatay mimariden yana olduğunu ifade etmişti. 

Recep Tayyip Erdoğan, "Ben dikey mimariden yana değilim, ben yatay mimariden yanayım. İnsan topraktan uzak değil, toprağa yakın olarak yaşamalıdır. Şehirlerimiz kentsel dönüşüm projeleri ile gecekondu tarzı yapıların istilalarından kurtarılırken, şahsiyetsiz mimari ekollerin pençesine de itilmemelidir" demişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.