TEOG YERİNE BU SİSTEM GELECEK: ARTIK SADECE TORPİL!

AKP'nin TEOG yerine ikamete dayalı sisteme geçeceği ileri sürüldü. Bu sistemde başarılı okullara girişler tamamen "torpil" konusu olacak.

TEOG yerine bu sistem gelecek: Artık sadece torpil!

18 Eylül 2017 Pazartesi 10:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TEOG'un kaldırılması talimatı sonrası yerine gelecek sistem merak konusu oldu.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, 65. Hükümet programına da atıfta bulunularak, 2017 yılında yapılması planlanan hedeflerin arasında “liselere geçiş sisteminin” değişmesi de yer alıyor.

Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre, raporda “sınav odaklı olmayan” bir yapılanmadan söz ediliyor. Rapor, ortaöğretime geçiş sistemini şöyle anlatıyor:

“Ortaöğretimde yeni liseler arasında kalite farklılıklarını asgari seviyeye indirecek tedbirler alınacak. Okullar arasındaki farklılıkların azaltılmasıyla eşzamanlı olarak, ortaöğretimde öğrencilerin ikametlerine en yakın okullardan birinde öğrenim görmesinin altyapısı oluşturulacak.”

MEB, bir süredir devlet okullarına yerleştirmelerde sınavın olmayacağı, ikamete dayalı bir yerleştirme sistemini oluşturmak için bir çalışma yürütüyordu. Bu sistemde öğrencinin notlarının yanı sıra spor, kültür ve sosyal etkinlikleri için de bir notlama sistemi üzerinde çalışıyordu. Bu sistemin önümüzdeki yıl açıklanması planlanıyordu.

MEB'in okullar arası "kalite" farkına nasıl çözüm bulacağı merak konusuyken, başarılı liselere girişlerin tamamen torpil konusu olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.