TEOG YERİNE NE OLACAK DİYENLER, İŞTE SINAV SORUSU: PARLAMENTER SİSTEM Mİ, BAŞKANLIK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilerin açık uçlu sorularla değerlendirilmesi için ilk adımı attı.

TEOG yerine ne olacak diyenler, işte sınav sorusu: Parlamenter sistem mi, başkanlık mı?

12 Ekim 2017 Perşembe 20:39

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilerin açık uçlu sorularla değerlendirilmesi için ilk adımı attı. Açık uçlu sorularla yapılacak sınavlarla her öğrencinin eğitim seviyesi takip edilecek, eksikleri saptanacak ve öğrenciye özel kişiselleştirilmiş ev ödevi verilecek. Pilot uygulama gelecek yıl başlayacak. 3 yıllık 15 milyon liralık yatırım yapılan Milli İzleme Sistemi (MİS) ile süreç odaklı ölçme ve değerlendirme yapılacak.

Yeni sınav sisteminde “açık uçlu soru” döneminin başlayacak olması akıllara AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’yı getirdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 25 Eylül 2017’de Milat gazetesi Ankara Temsilcisi Bayram Zilan’a verdiği röportajda “açık uçlu soru” dönemiyle ilgili dikkat çeken açıklamada bulunmuştu.

“Ezbere dayalı bir sınav sistemi ile karşı karşıyayız. Öğrencilerimiz için soruların içeriği son derece önemli” diyen Hayati Yazıcı, tartışma yaratacak şu örneği vermişti:

“Test usulü bir soruda ‘Kızılırmak hangi ilimizden geçer’ diye soruyorsun. Ezberleyen bir öğrenci bu sorunun cevabını verebilir. Öğrencilerin muhakeme yeteneklerini geliştirici soru yöntemleri ise çocuklarımızı geleceğe hazırlama anlamında daha kuşatıcıdır. Örneğin, ‘En iyi yönetim modeli nedir? Parlamenter Sistem ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi arasındaki fark nedir?’ gibi yoruma dayalı sorular öğrencilerimiz için daha faydalıdır. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’da bu bakış açısıyla gerçek başarının bulunması gerektiğini savunuyor. Hak eden öğrencilerin hak ettiği yere erişmesine odaklanmak gerektiğine işaret ediyor.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.