TÜRKİYE DEĞİŞİMİN EŞİĞİNDE

Cüneyt AYRAL / Paris

12 Mayıs 2018 Cumartesi 15:50

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun “Sayın Muharrem İnce gel bakalım buraya” dediğinden bugüne kadar, ikinci turda seçilmesi muhtemel Cumhurbaşkanı adayı olarak geziyordu Türkiye’yi. Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “samimi ve uygar” tavrın devamını getirmişti, "81 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım” diyordu.

Bugün (12 Mayıs 2018) Denizli’nin Bozkurt ilçesinde “Sayın Cumhurbaşkanımız” diye karşılandı, kendisine orada üretilmiş cumhurbaşkanlığı forsu armağan edildi. 

Dün gece (11 Mayıs 2018) Halk TV’nin Antalya’dan yaptığı canlı yayında “Bu iş ikinci turda biter diyordum, ama artık fikrimi değiştirdim, birinci turu hedef koydum” dedi Muharrem İnce.

AKP İktidarından ve Erdoğan’dan çok SIKILMIŞ olan halk TAMAM diyor. Yani Türkiye artık bir değişimin eşiğinde.

Şimdi artık oyunun kurucusu CHP ve Muharrem İnce, Erdoğan ve tayfası o oyunun karşısında ne yapacağını şaşırmış, ciddi bir bozgunun içine düşmüş durumda, bir yandan küfür ederek, karalayarak ilerlemeyi denerken, bir yandan da korku salmayı sürdürüyorlar, ama kimsenin artık umurunda bile değil, çünkü halk “SIKILDIK” diyor, yakında USANDIK diye bir yeni slogan çıkarsa hiç şaşırmayacağım.

“Tamam” ve “Sıkıldık” sloganlarını halka armağan eden de Erdoğan’ın telâşıdır. Çünkü Erdoğan “Gezi Ruhunu” tanımamış, anlamamış ve üzerine polis gücüyle gitmiş, insanları öldürmüş bir yönetici. Bugün İçişleri Bakanı “tamam ve sıkıldık” için aynı korku ve sindirme politikasına devam eden açıklamalar yapıyor, ama Türkiye’yi “Gezi Ruhu” sarıp sarmalamış durumda, ülke değişimin eşiğinde, iktidar bunu bile fark edemiyor.

Siyaset çok dikkat isteyen, yarın kimin ne yapacağını bilemediğimiz bir alandır. O yüzden Muharrem İnce’nin bu başarılı yürüyüşü sırasında İYİ Parti’yi ve Saadet Partisi’ni gözardı etmemesi gerekiyor, çünkü parlamentoda bu partilerin ortaklaşması ve güç birliği ile yeni Anayasayı yapması gerekecek.

MHP’nin bunca söz söyledikten sonra AKP ile yan yana gelebilmiş olmasının bize öğreteceği birşeyler olması gerekiyor siyaset adına.

Ayıptır ya da değildir, ama olmuştur ve bu bir gerçektir. O nedenle de gerek Muharrem İnce’nin, gerekse CHP nin çok dikkatli olması gerekiyor.

Tezekle, pislikle başlayan Erdoğan’ın yeni bir söyleme geçemediği, geçemeyeceği, bunu bilemediği anlaşıldı, yani onun küfürlü, külhanbeyi söylemi seçim döneminde devam edecek gibi görülüyor, o nedenle, o cepheden Muharrem İnce ve diğer muhaliflere daha pek çok çamur atılacağı, CHP'nin ve İYİ Parti’nin karalanacağı şimdiden belli oldu.

SP’ye pek dokunmayacakları anlaşılıyor, çünkü SP onlardan oy alacak olan parti ve yarın bir yolunu bulup yanaşmaya çalışabilecekleri tek parti olarak duruyor orada, SP yarın bunu kabul eder ya da etmez, bunu şimdiden tahmin edebilmek çok zor.

Ancak AKP'de milletvekilliği için aday adayı olanlara da bir bakmak gerekiyor, AKP’nin artık erimiş, yok olmaya yüz tutmuş, kimsenin güven duymadığı bir parti haline geldiği apaçık ortada. Bir aile partisi ile karşı karşıya kaldık sonunda.

Görünen o ki Muharrem İnce sağlam bir rüzgârı arkasına aldı ve iyi gidiyor. Gerek mal beyanının Hakkari’de yapmış olması, gerek okul arkadaşları ile buluşup okullarının önünde diplomalarını gösterecek olmaları bu rüzgarın “yel” olmadığının göstergeleridir.

İnce, kadınlara güvendiğini söylüyor, onlardan oy istiyor, ama henüz çalışan kadınlara yönelik birşey söylemedi.

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde bu fırsatı yakalamıştı, çünkü belediye başkanı kadındı ama kullanmadı. Türkiye’de yalnızca evinde yemek yapan, çocuk yetiştiren, tarlada çalışan kadınlar yok. Türkiye’de başarılı akademisyen, yönetici, hukukçu, doktor, politikacı kadınlar da var, bunu İnce’ye danışmanlarının anımsatması gerekiyor.

Türkiye’de iktidardan sıkılmış olan şehir insanları sevgilerini son yıllarda sokak hayvanlarına vermeye başladıklarını görüyoruz, bugün sokak hayvanlarının korunması meselesi, özellikle büyük şehirlerde önemli bir oy potansiyelini yansıtıyor. Nitekim, Meral Akşener bu konuda hemen bir atılım yaptı. Bunu İnce’den de bekliyor oy verecek olanlar. Çereciliğin ve sevginin önemli bir ayrıntısı olarak oracıkta duruyor sokak hayvanları, çünkü AKP iktidarı onları da hırpalıyor ve yok sayıyor.

Türkiye’de ciddi bir LGBT örgütlenmesi var. Ötekileştirilen LGBTliler sıkıntılarını her alanda anlatmayı deniyorlar.

Travestiler, transeksüeller sokaklarda öldürülüyor, yaşam koşulları ancak ve ancak fahişelik olarak belirleniyor.

Oysa bu insanlar da toplumun fertleri ve onlar da “insan gibi” yaşamak istiyorlar ve toplum içinde itilmekten, kalkılmaktan “sıkıldılar”, onlar da “tamam” diyorlar ve bunu İnce’den duymak istiyorlar.

Dünya’da eşcinsellerin evlenebildiği, hukuk karşısında eşit olabildiği pek çok ülke varken, Türkiye’nin bu koyda çok gerilerde olmasının sindirilebilir bir yanı yok.

İnce, zaman zaman konuşmalarında Türkiye’de yaşayan azınlıklara ve gayri müslimlere değindi değinmesine ama henüz onlara eşit yurttaşlar olarak yaşama garantisini vermedi. “Afedersiniz Ermeni” söyleminden uzakta olduğunu, insanları hep birlikte ve özgürce yaşayacaklarını bir kere de bu açıdan değerlendirmesini beklemek yanlış olmaz.

Sanki birisi kulağıma eğilmiş ve fısıldıyor “Dur acele etme, büyük İstanbul, İzmir ve Ankara mitinglerinde bunların hepsini söyleyecek” diyorlar sanki, ama ben şimdiden bu ayrıntıları belirtmek zorundayım.

Eğer herkesin Cumhurbaşkanı olacak ise İnce ve artık “Sayın Cumhurbaşkanım” diye karşılanmaya başlamış ise, anımsatmak da benim görevim… 

 

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.