ÜNLÜ İNGİLİZ DERGİDEN ERDOĞAN-TRUMP YORUMU: HİÇBİR ŞEY KESİN DEĞİL

The Economist, ABD-Türkiye ilişkilerinin on 40 yılın en düşük seviyesinde olduğunu öne sürdü. Dergi, Erdoğan ve Trump'ı "buluttan nem kapan liderler" olarak tarif etti.

Ünlü İngiliz dergiden Erdoğan-Trump yorumu: Hiçbir şey kesin değil

12 Ekim 2017 Perşembe 22:09

Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizinin ardından, Londra'da yayımlanan The Economist dergisi iki ülke arasındaki ilişkilerin son 40 yılın en düşük seviyesinde olduğunu öne sürdü.

BBC Türkçe'nin haberine göre, "Türk-Amerikan ilişkileri kopmak üzere" başlıklı makalede, iki ülkenin karşılıklı vize açıklamaları sonrası Türk Lirasının Amerikan Dolarına karşı yüzde 6,6 değer kaybettiği belirtildi. Economist, Türk Lirasının 15 Temmuz'un ardından en hızlı değer kaybını yaşadığına, THY hisselerinin de yüzde 8 düştüğüne dikkat çekti.

Dergi, Türkiye'nin ABD ile hem Gülen yapılanması hem de Suriye'deki Kürtlere yapılan silah yardımları nedeniyle sorun yaşadığını; bu yılın başlarında da bir konsolosluk çalışanının PKK ile ilişkili olduğu iddiasıyla, bir papazın da Gülen yapılanmasıyla ilişkili olduğu iddiasıyla tutuklandığını hatırlattı.

Economist'e göre, Türkiye'nin geçen hafta ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'u gözaltına alması bardağı taşıran son damla oldu.

Dergide konuyla ilgili başlıca ifadeler ise şöyle: 

- Türklerin çoğu, Fethullah Gülen'in ABD'de bulunması nedeniyle darbede ABD parmağı olduğunu düşünüyor.

- Erdoğan vize kriziyle ilgili olarak ABD Büyükelçisi John Bass'ı suçlamaya çalıştı ve onu ABD'nin temsilcisi olarak görmediklerini söyledi. Fakat Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bu kararın Amerikan hükümetinin en üst seviyelerinde alındığını söyleyerek krizi derinleştirdi.

- Çoğu uzman iki tarafın da sorunu daha da fazla büyütmemeye çalışacağını düşünüyor.

- Fakat başta Trump ve Erdoğan gibi buluttan nem kapıp fevri hareket eden liderler varken, hiçbir şey kesin değil.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.