YÖN RADYO İLE TGS ARASINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Kuruluşunun 23. yılını geride bırakan Yön Radyo, bir ilki daha gerçekleştirdi. Türkiye’de radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşlar arasında ilk kez Yön Radyo, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladı.

Yön Radyo ile TGS arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı

12 Şubat 2018 Pazartesi 19:04

Yön Radyo ile Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) düzenlenen törenle imzalandı. Sözleşmeye Yön Radyo adına Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç, TGS adına ise Genel Başkan Gökhan Durmuş imza attı.

TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar, TGS Genel Sekreteri İlkay Kaya ile Türk İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar da imza töreninde hazır bulundu. TİS imza törenine aralarında sendikacı, siyasetçi ve gazetecilerin de  bulunduğu davetliler katıldı.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,  Eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Eski Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, RTÜK Üyesi İsmet Demirdöğen, TÜSES Genel Sekreteri Muammer Keskin, CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Bekir Özcan  ile Yön Radyo dostları ve dinleyiciler katıldı.

'ÖNEMLİ BİR SORUMLULUĞU ÜSTLENMİŞ OLUYORUZ'
Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç imza töreninde yaptığı açıklamada, “Yön Radyo, Türkiye’deki radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşlar arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalayan ilk yayın kuruluşu olarak  önemli bir sorumluluğu üstlenmiş oluyor” dedi.  

Yön Radyo, kuruluşundan bu yana medya örgütlülüğüne ayrı bir önem vermiştir diyen Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) ‘nin kurucuları arasında yer alan Yön Radyo,  RATEM’in kuruluşundan bu yana yönetim organlarında temsil edilmektedir.

2016 yılında kuruluş çalışmaları başlayan Asya Medya İşbirliği Örgütü’nün (AMCO) de kurucuları arasında yer alan Yön Radyo Asya Gazeteciler Forumu ve işbirliği çalışmalarına ülkemiz adına katılmaktadır.

Yön Radyo’nun  en fazla  basın kartı sahibi çalışana sahip radyo kuruluşu olduğunu belirten Yüksel Mansur Kılınç, medya özgürlüğünün, medya örgütlülüğünden geçtiğine inanmaktayız, dedi.

'EMEK YOĞUN ÇALIŞMALARLA BUGÜNE GELDİK'
Kılınç, emek yoğun çalışmalarla bugüne gelen Yön Radyo, halk kültürü ile emek mücadelesini buluşturarak demokratik kültürün geliştirilmesindeki sorumluluğunu yerine getirmektedir, diyerek sözlerini tamamladı.

'TGS’NİN 65 YILLIK TARİHİNDE BİR İLK'
Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş da "Türkiye Gazeteciler Sendikası, 65 yıllık tarihinde ilk kez bir radyoda Toplu İş Sözleşmesi imzaladı" diyerek sözleşmenin önemine vurgu yaptı. Durmuş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sözleşmenin, sendikasızlığın, kuralsızlığın, esnek çalışmanın yaygın olduğu diğer medya kurumları açısından da örnek olacağını düşünüyoruz. Medya, örgütlülüğün en düşük olduğu sektörlerin başında geliyor. Bugün Türkiye Gazeteciler Sendikası bu tabloyu değiştirmek üzere çaba sarf ediyor. Bu tabloyu değiştirdiğimizde hem çalışanlar açısından daha güvenceli bir yaşam hem de demokratik bir yayıncılık ortamı sağlamış olacağız. Medya çalışanları ne kadar örgütlü ise halkın doğru haber alma hakkı o kadar güvence atında demektir.
(Kaynak:yönhaber.com)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.