YUNAN BASINI DUYURDU: ÇİPRAS – ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDE LOZAN KARARI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras arasında gerçekleşen görüşmede Lozan Antlaşması dahil olmak üzere üç önemli karar alındı.

Yunan basını duyurdu: Çipras – Erdoğan görüşmesinde Lozan kararı

08 Aralık 2017 Cuma 19:28

Çeviri: Rüzgar Nacak / ABC

Atina Haber Ajansı-Makedonya Basın Ajansı(ANA-MPA)’nın haberine göre, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki kriz döneminde ve Doğu Akdeniz'de bölgenin istikrarını tehdit eden rahatsız edici gelişmelerden rahatsız olan Radikal Sol Koalisyon(SYRİZA) hükümeti bu doğrultuda bir görüşme gerçekleştirdi. Perşembe günü gerçekleşen görüşmede, hükümetin Erdoğan ve türk yetkililere Yunan-Türk ilişkilerinde yeni bir dönem başlatmayı teklif ettiği aktarıldı.
Başbakan Aleksis Çipras, Türkiye'nin bu öneriyi kabul etmemesi durumunda reddinin bölgeye ve AB-Türkiye ilişkilerine zararlı olacağı kanaatinde olduğunu belirtti.Bu çerçevede, Yunanistan başbakanı, Yunan-Türk ilişkilerinin yeni bir bölüm başlatılması için şunları gerekli buldu:

1-) Lozan Antlaşması’na mutlak saygı: Çipras, Erdoğan’ın Antlaşmaya yönelik söylemlerinde sıkça bahsettiği Lozan Antlaşması’nın gözden geçirilmesi gibi durumu kesin bir dille reddetti.

2-) Ege Denizi’nde Uluslar arası hukukun saygınlığı: Konu ile alakalı olarak, Başbakan Çipras Türk ihlallerine ve savaş tehdidine son verilmesini istedi.Türkiye Cumhurbaşkanı ise “Türkiye’nin hiçbir komşu ülkenin topraklarında ve toprak bütünlüğünde gözü yoktur.”diye konuştu.

3-)Birleşmiş Milletler çatısı altında Kıbrıs Sorununa adil bir çözüm bulabilmek adına diyaloğun tekrar başlaması: Başbakan Çipras işgal ve istila konularını gündeme getirirken, garantilerin kaldırılması ve askeri güçlerin geri çekilmesinin ilişkiler için önemini vurguladı. Türkiye cumhurbaşkanının Türkiye'nin adil ve uygulanabilir bir çözüme geçme isteğini Başbakan Çipras tarafından memnuniyetle karşılandığı dile getirildi.

Konuşmaya damga vuran bir diğer konu ise 15’Temmuz Darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan darbe failleri oldu

Başbakan Aleksis Çipras konu ile olarak, “Yunanistan Yargısı yargılamaya Türkiye ile işbirliği içerisinde devam etmektedir.Ancak Yunanistan, aynı zamanda adaletin bağımsız olduğu ve kararlarına saygı duyulması gereken bir hukuk devletidir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.